Athlon64 w natarciu

W dniu wczorajszym w San Francisco odbyła się oficjalna premiera 64-bitowego procesora Athlon64. Korporacja AMD jako pierwsza wchodzi na rynek komputerów domowych z technologią 64-bitową, oferując między innymi zwiększoną wydajność.

Konstrukcja nowego procesora pozwala na pracę zarówno z aplikacjami w architekturze 32-bitowej, jak i 64-bitowej. Co za tym idzie, będzie możliwe stopniowe dostosowanie naszych komputerów do nowej technologii. Jedną z zalet przesiadki na 64 bity jest chociażby możliwość przekroczenia bariery 4 GB pamięci operacyjnej możliwej do obsłużenia. Przyjdzie nam jednak poczekać, zanim w większości domowych komputerów znajdziemy taką ilość pamięci.

Nie da się również ukryć, iż obecna baza aplikacji oraz systemów pracujących w nowej architekturze jest jeszcze bardzo skromna. Ze strony Microsoftu, pierwszy system operacyjny dla Athlona64 pojawi się na rynku dopiero w połowie przyszłego roku (w ostatnich dniach światło dzienne ujrzała dopiero wersja beta systemu Windows XP 64-bit Edition for 64-bit Extended Systems).

Nowe procesory AMD uzyskały w teście wydajności PC WorldBench jak dotąd najwyższe wyniki. Najbardziej rozbudowana wersja procesora - Athlon64 FX-51 o prędkości 2,2 GHz i dwukanałowym kontrolerze pamięci uzyskała 142 punkty. Wersja Athlon 3200+ o prędkości 2 GHz może poszczycić się wynikiem 140 punktów, podczas gdy porównywalne wydajnościowo procesory Pentium 4 osiągneły wynik 126 punktów.

Poważnym wyzwaniem dla AMD jest stosunkowo duży rozmiar procesora (195 mm2), w porównaniu do obecnie oferowanych przez firmę Intel (150 mm2). Może to znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenie produkcji. Przedstawiciele Intela informują, iż ich pierwszy procesor architektury 64-bitowej o roboczej nazwie Prescott, będzie miał jedynie 112 mm2. To stawia AMD w sytuacji, kiedy musi w ciągu najbliższych kilku miesięcy wprowadzić na rynek procesor o porównywalnych wymiarach, jeśli chce stanowić silną konkurencję cenową dla Intela. Ze stron obu korporacji zapowiada się wzajemne deptanie po piętach.

Jak powiedziała nam Sylwia Koza z działu marketingu firmy Action S.A. -"Oficjalna premiera procesora Athlon64 na rynku polskim nastąpi 7 października. Dopiero po tym terminie będziemy mogli udzielić w pełni potwierdzonych informacji między innymi na temat cen".