Atmosferyczny, trójwymiarowy Adobe

Znana do tej pory głównie jako autor niezwykle popularnego programu graficznego Photoshop firma Adobe, przedstawiła kolejne informacje o programie Atmosphere. Pozwala on na umieszczanie trójwymiarowych środowisk w plikach formatu PDF oraz na stronach internetowych. Co więcej, będzie możliwe np. oddziaływanie na znajdujące się w nim, obiekty.

Atmosferyczny, trójwymiarowy Adobe

Dzięki temu rozwiązaniu, twórcy elektronicznych publikacji, materiałów edukacyjnych oraz reklamowych zyskują możliwość umieszczania w swoich dokumentach interaktywnych prezentacji trójwymiarowych. Użytkownicy dzięki specyficznym właściwościom Atmosphere będą mogli wpływać na wyświetlane w prezentacji obiekty (np. przesuwać je, obracać). Zakres obiektów, które obsługuje Atmosphere jest dość szeroki. Możemy umieszczać tu pliki audio oraz wideo, animacje w formacie SWF, importować obiekty oraz animacje wykonane w programie 3D (np. z programu Discreet 3DStudioMax) oraz dwuwymiarowy tekst. Dochodzi do tego możliwość tworzenia specyficznego oświetlenia sceny, nadawania obiektom określonych tekstur, uwzględniając przy tym ich właściwości odbijania światła. Interaktywność umieszczanych obiektów jest możliwa, dzięki zastosowaniu specjalnego silnika opartego na języku JavaScript.

Do odtwarzania interaktywnych prezentacji firma Adobe udostępnia bezpłatnie player o nazwie Atmosphere Player. Instaluje się on jako wtyczka do przeglądarki Internet Explorer, umożliwiając oglądanie treści multimedialnych na stronach internetowych oraz w dokumentach. Poruszanie się po trójwymiarowym środowisku odbywa się przy pomocy myszki lub klawiszy kursora. Poza poruszaniem oraz obracaniem się, możemy także modyfikować widok w poziomie przytrzymując klawisz CTRL. Na stronie Adobe zamieszczono kilka przykładowych środowisk do przetestowania.

Pierwszym przykładem zastosowania Athmosphere będzie system sprzedaży biletów. Jego konstruktorzy mogą wprowadzić do programu komputerowe odwzorowanie obiektu, w którym będzie się odbywała impreza. Zaoferują przez to użytkownikom sprawdzenie widoku na scenę, zależne od wybranego przez nich miejsca. Jeśli chodzi o bardziej specjalistyczne zastosowania, również architekci oraz projektanci będą mogli wykorzystać Adobe Atmosphere do umieszczania rysunków technicznych wykonanych w programie AutoCAD.

Program Adobe Atmosphere będzie dostępny od 19 listopada w cenie 399 USD.

Więcej informacji: http://www.adobe.com/products/atmosphere/