Atol zamiast Eksploratora

Program Atol 0.3.7 to darmowy menedżer plików, który ułatwi zarządzanie plikami i katalogami.

Atol zamiast Eksploratora
Aplikacja oferuje standardowe funkcje znane z innych tego typu programów. Widok katalogów w dwóch niezależnych oknach to sprawdzone rozwiązanie i twórca nie odkrył tutaj nic nowego - wyświetlane są informacje o nazwach plików, rozszerzeniach, rozmiarze, dacie i atrybutach. Z poziomu programu można przejść do wiersza poleceń, zaszyfrować wybrane pliki i oczywiście wykonywać operacje typu: kopiuj, wklej, usuń, wyszukaj, itd.

Program posiada coś w rodzaju zakładek znanych z Total Commandera, jednak są one mało intuicyjne w obsłudze. Aby dodać nową, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy, wpisać ścieżkę i nazwę. Nie są one wyświetlane w głównym oknie, tylko widoczne z poziomu menu kontekstowego. Również wygląd programu nie zachwyca nowoczesnością. Do zalet należy zaliczyć polskie tłumaczenie programu, jednak i ono nie jest wykonane bez zarzutu (niektóre polecenia wyświetlane są po angielsku).

Program został opublikowany na licencji open source i jest dostępny dla systemów Windows i Linux. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.