"Atomowe" procesory Intela

Koncern Intel oficjalnie przedstawił nową markę procesorów, przeznaczonych dla komputerów "ultramobilnych". Przedstawiciele firmy poinformowali, że CPU znane obecnie pod roboczymi nazwami Silverthorne oraz Diamondville oficjalnie nazywać się będą Atom. Co więcej - platforma znana dziś jako Menlow na rynku pojawi się jako Centrino Atom.

Danny Cheung, rzecznik singapurskiego oddziału Intela poinformował, że pierwsze procesory Atom pojawią się na rynku jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Układy te wykonane będą w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym; wiadomo też, że najszybsze z nich będą taktowane z prędkością 1,8 GHz (w ofercie Intela pojawią się również wolniejsze układy - ich specyfikacji jednak na razie nie podano).

"Atomowe" procesory Intela

Intel Atom

Zdaniem analityków, stworzenie przez Intela nowej marki procesorów, przeznaczonej dla "ultra przenośnych" (czyli niewielkich i lekkich) komputerów osobistych, oznacza, że koncern bardzo poważnie traktuje ten segment rynku. Firma spodziewa się najwyraźniej, że już wkrótce takie komputery będą stanowić większość wszystkich sprzedawanych notebooków - dlatego chce przygotować odpowiednio szeroką ofertę procesorów.

Nowe procesory będą mierzyć mniej niż 25 mm kw.; mają się one charakteryzować współczynnikiem TDP (thermal design power) pomiędzy 0,6 a 2,5 W. Niewielki rozmiar pojedynczego układu oznacza, że Intel będzie w stanie wyprodukować ok. 2,5 tys. Atomów z pojedynczego, 300-milimetrowego plastra krzemu - dzięki temu koncernowi uda się prawdopodobnie uzyskać dość rozsądną cenę pojedynczego procesora (aczkolwiek to na razie jedynie spekulacje - Intel nie podał jeszcze oficjalnego cennika nowych układów).

"Atomowe" procesory Intela

Intel Atom

Wciąż nie ma też oficjalnego terminu premiery układów - wiadomo jednak, że pierwsze urządzenia zbudowane w oparciu o platformę Centrino Atom powinny pojawić się na rynku w najbliższych tygodniach. Intel zapowiada je jako urządzenia typu MID (Mobile Internet Device) - prawdopodobnie będą to niewielkie, lekkie komputery podobne do UMPC (ultramobile PC).

Na platformę Centrino Atom ma składać się jednordzeniowy procesor Atom (robocza nazwa Silverthorne), chipset Paulsbo (to również nazwa robocza - ale Intel wciąż nie podał oficjalnej) oraz moduł sieci bezprzewodowej.