Atrakcyjne czterdziestki

Po dość krótkim okresie panowania napędów CD-RW z zapisem CD-R 32x przyszedł czas na modele o szybkościach 40/12/48. Jednak i one długo nie zagrzeją miejsca, ponieważ producenci już zastępują je wersjami wypalającymi CD-R z prędkością 48x.


Po dość krótkim okresie panowania napędów CD-RW z zapisem CD-R 32x przyszedł czas na modele o szybkościach 40/12/48. Jednak i one długo nie zagrzeją miejsca, ponieważ producenci już zastępują je wersjami wypalającymi CD-R z prędkością 48x.

Traxdata CDRW401248Plus

Traxdata CDRW401248Plus

Doświadczenia z pierwszymi nagrywarkami wypalającymi CD-R z szybkością 32x i 40x, a CD-RW z 12x pokazały, że producenci sprzętu wybiegają często przed orkiestrę, nie zwracając uwagi na brak odpowiednich płyt. I choć najnowsza Yamaha CRW-F1 nie będzie rekordzistką zapisu CD-R ("tylko" 44x), to w przypadku nośników CD-RW zaoferuje aż dwukrotne przyspieszenie - do 24x. Podobną szybkość wielokrotnego zapisu ma nowy TDK CyClone. Powstaje jednak pytanie, czy temu napędowi o osiągach rodem z Formuły 1 dorównają płyty CD-RW.

Na szczęście producenci krążków CD-R i CD-RW również dostrzegli problem, wprowadzając media certyfikowane "na wyrost". Firma TDK sprzedaje już płyty CD-R 48x, dzięki czemu nie ma obaw, że kupując nagrywarkę 48/12/48, np. Lite-On (patrz Aktualności), zainwestujesz w niewykorzystane moce przerobowe.

Czterej mocarni

W przeciwieństwie do modeli z zapisem CD-R 32x (patrz PCWK 6/02, str. 22), wersje 40x mają praktycznie ustalony standard pozostałych prędkości. Cztery nowe nagrywarki, które mieliśmy okazję przetestować - AOpen CRW4048, Asus CRW-4012A, Lite-On LTR-40125W i Traxdata CDRW401248Plus - są napędami o parametrach 40/12/48. Wszystkie też wyposażono w bufor 2 MB z systemem ochrony przed błędem niedopełnienia, obsługę trybu SAO, DAO-RAW, CD-Text i overburningu.

Testy wykazały niewielkie, ale zauważalne różnice w wydajności sprzętu. Zdecydowanym liderem wśród modeli 40/12/48 okazał się Lite-On (ocena 9,1), za nim znalazła się Traxdata z notą 8,9, AOpen był od niej o 0,1 punktu gorszy, natomiast Asus otrzymał 8,7 punktu.

Lite-On LTR-40125W

Lite-On LTR-40125W

Lite-On najszybciej z całej czwórki nagrywał płyty CD-R z pliku obrazu i w locie, a także kopiował dane z CD-ROM-u na dysk. AOpen był jednak od niego szybszy w nadpisywaniu RW, a Traxdata tylko o sekundę lepsza w zrzucaniu audio. Różnice między nagrywarkami są jednak praktycznie znikome i mieszczą się w przedziale od kilku do kilkunastu sekund. Największe dysproporcje ujawniły się w testach zapisu CD-R: podczas wypalania z pliku obrazu różnica wyniosła 16 s (Lite-On 3:12, Asus 3:28), a w locie - już 22 s (Lite-On 3:25, AOpen 3:47).

Wśród testowanej czwórki znaleźli się dwaj rekordziści naszego zestawienia nagrywarek: AOpen uzyskał najlepszy rezultat średniej prędkości odczytu mierzonej programami CD Speed 99 i CD Tach 2.0, a Traxdata była najszybsza w pakietowym kopiowaniu danych na czysty nośnik CD-RW.

Wyposażenie nie w cenie

Nagrywarka Lite-On sprzedawana jest w rewelacyjnie niskiej cenie niecałych 290 złotych, co w połączeniu z doskonałą wydajnością daje najlepszą opłacalność w całym rankingu CD-RW. Traxdata i AOpen są wyraźnie droższe. Pod względem ceny najgorzej prezentuje się Asus - wydatku aż 598 zł nic nie uzasadnia.

Cała czwórka jest bardzo skromnie wyposażona: tylko oprogramowanie nagrywające firmy Ahead (z odtwarzaczem multimedialnym NeroMediaPlayer), czyste płyty, śrubki i kabel audio. Asus i Traxdata dołączają kabel IDE (w pakiecie Asusa znajdziesz jeszcze bolec do awaryjnego wysuwania tacki napędu).