Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne droższe

Poza dalszym spadkiem cen samych urządzeń na uwagę zasługują przeceny atramentów do niektórych z nich. Niespodziewanie pod tym względem przoduje HP. Skanery wbudowane do kombajnów praktycznie zdominowała technologia CIS.


Poza dalszym spadkiem cen samych urządzeń na uwagę zasługują przeceny atramentów do niektórych z nich. Niespodziewanie pod tym względem przoduje HP. Skanery wbudowane do kombajnów praktycznie zdominowała technologia CIS.

Hewlett-Packard Photosmart C6280

Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne droższe

Zwycięstwo w kategorii ekonomicznej tak drogiego modelu ma oczywiste przyczyny. Oprócz niezłego tempa i jakości urządzenie tanio drukuje. Dziewięć groszy za stronę monochromatyczną to wynik trudny do uzyskania nawet w technologii laserowej. W kolorze proporcje nie są aż tak korzystne. Liczba 650 dysz do czerni pomnożona pięciokrotnie stanowi o sile C6280 w kolorze. Chodzi zarówno o tempo, jak i jakość. W szczegółach była najlepsza, znakomicie wypadł test mikrodruku, bardzo dobrze grafiki kolorowej, jednak zdjęcie okazało się gorsze. Poza bardzo głęboką czernią pozostałe fragmenty są ponadprzeciętne, ale bez rewelacji. Sterownik wyróżnia się dużą liczbą retuszy, w tym czerwonych i zwierzęcych, zielono-żółtych oczu. To wszystko nawet bez pomocy komputera, podczas druku z karty pamięci. Teoretycznie skaner ma bardzo duże możliwości, ale w teście nie wypadł aż tak dobrze. Najwierniej oddawał nasycenia, poprawnie odtwarzał szarości, ponadprzeciętnie skanował fotografie. Tempo gorsze niż jakość, a Readiris do rozpoznawania tekstu wypadł bardzo słabo.

Informacje Hewlett-Packard, tel. 022 5657700,http://www.hp.pl Cena 849 zł

Lexmark X6570

Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne droższe

W Lexmarkach doczekaliśmy się zmodernizowanych naboi. Nowa formuła atramentów na osnowie pigmentowej zapewnia im wyższą odporność na wilgoć. Zwiększono liczbę dysz do 936 na jedną głowicę. Proporcjonalnie powiększyło się tempo druku mniej więcej o połowę. Dzięki temu X6570 przegoniło konkurencję w drukowaniu tekstu, ale w trudniejszych tematach nie było już tak szybkie. Spadało nie tylko tempo, ale i jakość - od wyrazistego tekstu i dobrej czarnej grafiki, przez niezłe oddanie szczegółów, przeciętną kolorymetrię, aż do kiepskiego zdjęcia. Skaner pracuje wolno i marnie. Nie potrafił rozróżnić elementów w ciemniejszej części dynamicznego zdjęcia, ma problemy ze zgodnością kolorów. Sterowniki są bardzo łatwe w użyciu, a instrukcje wyświetlane na panelu LCD towarzyszą wielu czynnościom. Wyposażenie w faks, automatyczny podajnik kartek do skanowania, tekstowy wyświetlacz oraz charakterystyka drukarki wskazują na biurowe przeznaczenie kombajnu. Z tej perspektywy gniazda do kart pamięci cyfrówek i Wi-Fi sprawiają wrażenie kwiatków do kożucha.

Informacje Lexmark, tel. 012 2901400,http://www.lexmark.pl Cena 769 zł

Canon PIXMA MP610

Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne droższe

Canon w urządzeniach drukujących ze stałą głowicą stara się dorównać elastyczności konfiguracji modeli konkurencji, uzyskanej dzięki zamianie naboju z czarnym atramentem na zestaw fotograficzny. Zmniejszając rozmiary kropli i powiększając rozdzielczość, dawkuje równie małe porcje barwnika, jak w rozpuszczonych tuszach fotograficznych. Doszedł już do kropli jednopikolitrowej i rozdzielczości 9600x2400 dpi. To są parametry decydujące o jakości, ale niektóre dysze wystrzeliwują krople dwu- i pięciokrotnie większe, dla przyśpieszenia tempa druku. W oryginalnym zestawie atramentów mamy dwa czarne, pigmentowy jest używany do monochromatycznego druku tekstowego, a rozpuszczalnikowy miesza się z pozostałymi, żółtym, cyjanem i ma-gentą, w części kolorowej. Jednak zużycie rozpuszczalnikowej czerni jest wielokrotnie mniejsze niż pozostałych kolorów, z czego wynika, że oszczędnościowy w zamierzeniu pomysł raczej nie został wykorzystany. Sterownik woli tworzyć szare odcienie z mieszaniny żółtego, cyjanu i magenty po części z powodu tradycji, a po części z braku możliwości wystrzeliwania najmniejszych, jednopikolitrowych kropli w tym kolorze. Typowe błędy na fotografiach przed ich wydrukowaniem mogą być usuwane przy użyciu funkcji sterownika drukarki. Żywiołem MP610 jest jednak tempo, pod względem jakości trudniejszych wydruków urządzenie ustępuje konkurentom fotograficznym. Te same cechy wykazuje skaner - imponuje szybkością, ale dynamika i wierność kolorów nie jest tak rewelacyjna. Wystarcza jednak, żeby zarówno drukarka, jak i skaner osiągnęły w teście najlepsze oceny. Canon oferuje: czytnik kart pamięci, spory wyświetlacz, nowy sposób poruszania się po menu, podwójny podajnik papieru, wbudowany dupleks, druk na wizytówkach i kompaktach oraz pozostałe funkcje znane z serii PIXMA.

Informacje Canon, tel. 022 5723010,http://www.canon.pl Cena 799 zł