Atrix 4G z możliwością dokowania: imponujący telefon, ale nie nowa generacja


Atrix 4G z możliwością dokowania: imponujący telefon, ale nie nowa generacja

Motorola Atrix 4G i port dokujący

Możesz wykorzystać laptopa również do korzystania z różnych funkcji telefonu. Możesz wykonywać połączenia telefoniczne, które automatycznie uruchomią tryb głośnomówiący oraz pisać i wysyłać wiadomości tekstowe. Aplikacja zawiera również rozbudowany interfejs użytkownika do zarządzania zadaniami oraz czytania i odpowiadania na pocztę elektroniczną e-mail.

Inne akcesorium pozwala na robienie dokładnie tych samych rzeczy, ale z wykorzystaniem monitora i klawiatury komputera stacjonarnego. Mniejszy "dok multimedialny" łączy się z monitorem oraz klawiaturą poprzez port USB umieszczony na nim z tyłu. Możesz podpiąć dok multimedialny do telewizora HD poprzez połączenie HDMI, aby odtwarzać zawartość wysokiej rozdzielczości z telefonu na dużym ekranie.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [20.09.2021]

Cala ta wszechstronność brzmi dobrze, ale niestety rozczarowuje. Aplikacja Webtop załadowała się w opisany sposób, po umieszczeniu telefonu na miejscu z tyłu urządzenia. Niestety, nawigacja (za pomocą touchpada) przez rozmaite okna oraz widoki i przemieszczanie się po aplikacji okazała się być niewygodne i nieporęczna. Miałem problemy ze zlokalizowaniem ikon i klikaniem w nie oraz inne elementy szybko i dokładnie. Co więcej - mimo, że Atrix posiada obsługę multitouch to już touchpad stacji dokującej nie ma takiej funkcjonalności. To nieco zaskakujące niedopatrzenie.

Klawiatura jest dość wygodna jednak same klawisze sprawiają wrażenie wykonanych niesolidnie. Posiada ona też dość niestandardowy kształt przez co na początku można mieć problemy z przyzwyczajeniem palców i dłoni do jej kształtu.

Nie dało się też nie zauważyć, że internetowe połączenie HSPA+ wprost z Motoroli Atrix jest zbyt wolne do renderowania grafiki na potrzeby dużego ekranu stacji dokującej. Kiedy kliknąłem ikonę Facebook na dole ekranu, uruchomiła się przeglądarka Firefox, która zabrała mnie na stronę serwisu Facebook. Jednak załadowanie wszystkich grafik zajęło około 10 sekund. Przez to znacznie szybsze okazuje się używanie aplikacji mobilnej Facebook w samej Motoroli Atrix.

Krótko mówiąc środowisko Webtop stacji dokującej ciężko byłoby polecić do codziennej pracy.

Atrix 4G z możliwością dokowania: imponujący telefon, ale nie nowa generacja

Motorola Atrix 4G

System operacyjny oraz interfejs użytkownika

Motorola Atrix sprzedawana jest z systemem Android 2.2 (Froyo), a nie z najnowszym Androidem w wersji 2.3 (Gingerbread). Dlatego też smartfon nie posiada pełnego wsparcia dla NFC (Near-field Communications), rozbudowanej technologii związanej z kamerą przednią oraz wielu innych udogodnień jakie oferuje Gingerbread. Jednak uruchomiony na dwurdzeniowym procesorze system Android okazuje się bardzo dobrym, szybko działającym i elastycznym środowiskiem pracy.

Atrix, jak inne smartfony z oferty Motoroli, posiada nakładkę społecznościową Motoblur, na system Android. Zadaniem oprogramowania jest stworzenie uporządkowanej prezentacji informacji pobranych z kanałów społecznościowych, które przypiszesz do telefonu. Dotyczy to głównie uaktualnień z serwisu Facebook oraz nowych informacji z Twittera, jak również listy wiadomości czy kontaktów z konta Gmail. Ta część interfejsu okazała się bardzo przydatna, aby utrzymywać stały kontakt z określonym kręgiem znajomych i to bez wpływu na najważniejsze funkcje Androida.

Połączenia głosowe

Wrażenie robi mikrofon, głośniki oraz oprogramowania związane z głosem zastosowane w Motoroli Atrix. Podczas prowizorycznych testów nawiązaliśmy połączenie z zatłoczonego chodnika w godzinach szczytu z koleżanką z biura. Okazało się, że mikrofon doskonale radzi sobie z miejskim zgiełkiem. Głos było donośny, czysty i wyraźny, a dźwięki miasta sprowadzały się do lekkiego szmeru słyszanego w słuchawce rozmówczyni. Motorola wyraźnie nie wahała się wydać pieniędzy na zastosowanie wysokiej jakości mikrofonów w smartfonie Atrix. Nie zdziwiłoby nas gdyby się okazało, że telefon posiada oprogramowanie do redukcji szumów.

Atrix nie ma także problemu z łapaniem oraz gubieniem sygnału w normalnej przestrzeni miejskiej.