Atrix 4G z możliwością dokowania: imponujący telefon, ale nie nowa generacja


Aparat

Motorola Atrix 4G

Motorola Atrix 4G

Plusy:

- Dwurdzeniowy procesor sprawia, że telefon działa płynnie.

- Wyświetlacz qHD prezentuje ostre obrazy oraz filmy.

Minusy:

- Koncept "doku laptopowego" został zrealizowany bardzo słabo.

- Nie obsługuje Androida 2.3.

NASZA OCENA: 9/10

Atrix posiada aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 megapikseli z automatycznym focusem oraz diodową lampą błyskową. Byłem zadowolony z jakości zrobionych zdjęć. Pierwszą rzeczą, jaką da się zauważyć, jest dokładność automatycznego ustawiania ostrości. Aparat zdawał się dostosowywać tak samo szybko, jak zmieniane było położenie obiektywu względem fotografowanego tematy. Na wykonanych zdjęciach ciężko doszukać się też efektu rozmycia. Wręcz przeciwnie - otrzymywane obrazy były bardzo ostre i barwne.

Motorola Atrix niestety nie posiada osobnego przycisku odpowiedzialnego za wykonywanie zdjęć, ale wykorzystuje potencjometr głośności jako kontroler przybliżenia i oddalenia, co wydaje się całkowicie naturalne.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [24.09.2021]

Także filmy w jakości 720p nagrywane kamerką smartfonu są bez zarzutu. Nagrania są zdecydowanie bardziej płynne niż filmy, które zostały zrobione za pomocą innych telefonów o podobnej matrycy i parametrach. Wniosek nasuwa się sam - silny procesor i wysokiej jakości wyświetlacz (oba zostały zastosowane w tym produkcie) są ważniejsze dla dobrego nagrania od rozdzielczości matrycy urządzenia.

Podobało mi się również oprogramowanie do organizacji moich zdjęć. Telefon wyświetla obrazy w formie karuzeli. Można je łatwo przewijać, poprzez przeciągnięcie palcem do lewej lub prawej strony. Każdy z obrazków posiada małą literkę "i" w prawym dolnym rogu, a jej uderzenie powoduje wyświetlenie szczegółowych informacji. Znajdują się wśród nich między innym: lokalizacja zrobionego zdjęcia, czas, rozdzielczość, rozmiar pliku, oznaczenia, oraz wiele więcej. Wszystko zostaje wyświetlone na ekranie. Istnieje również możliwość edytowania tagów dla wybranego zdjęcia.

Wydajność

Pracując wspólnie, dwa rdzenie procesora 1GHz potrafią osiągnąć prędkość przetwarzania znacznie szybszego procesora jednordzeniowego. Ta dodatkowa moc była widoczna podczas użytkowania telefonu. Przeglądarka internetowa szybko reaguje na ruchy, a przeglądanie stron bogatych w grafikę jest płynne i sprawne. Używanie Motoroli Atrix do strumieniowania wideo poprzez szybkie łącze Wi-Fi, film odtwarzany jest cały czas płynnie. Także uruchomienie wielu aplikacji na raz nie stanowi problemu dla dwurdzeniowej Motoroli.

Żywotność baterii

Biorąc pod uwagę wszystkie ciężkie zadania, do których Atrix został zaprojektowany (np. nagrywanie i odtwarzanie filmów wysokiej rozdzielczości, uruchamianie pełnoprawnej przeglądarki na dużym ekranie, wielozadaniowość, etc.), dobrze że Motorola zdecydowała się na umieszczenie w nim naprawdę dużej baterii. Jej pojemność - 1930 mAh - według zapewnień Motoroli powinna wystarczyć na niemal 9 godzin rozmowy oraz 264 godziny w trybie czuwania.

Niestety nie mieliśmy czasu na przeprowadzenie pełnego testu baterii. Po jej naładowaniu do poziomu 50% pojemności, kiedy zaczynałem testy, czyli trzynaście i pół godziny temu. Bateria jest teraz na 30% mocy. Okres bezczynności stanowił 62 procent, a wykorzystanie podczas pozostałego czasu wynosiło (wyniki zaokrąglane są w do najbliższego punktu procentowego) dla poszczególnych przypadków: łączenie z siecią komórkową w trybie czuwania - 24%, wyświetlanie - 10%, rozmowy głosowe - 4%, łączność Wi-Fi - 2%.

Z tych informacji szacuję, że bateria zastosowana w Atrixie pozwala na do dwóch dni pracy przy normalnym użytkowaniu, zakładając, że codziennie będę poświęcać 20 minut czasu na rozmowy, 10 minut na przeglądanie stron internetowych, zdecyduję się nie oglądać filmów i być może 15 minut przeznaczę na pracą z pocztą elektroniczną.

Podsumowując

Ten dwurdzeniowy telefon jest szybki i może pochwalić się dobrą prędkością przetwarzania danych, jednak akcesorium do zmiany telefonu w laptopa zostało zrealizowane bardzo słabo, chociaż było dobrym pomysłem.