Audigy na USB

Dźwięk wysokiej jakości nie jest już domeną wyłącznie biurkowych pecetów. Właściciele notebooków i komputerów o niewielkich możliwościach rozbudowy mogą cieszyć się podobnymi doznaniami słuchowymi dzięki nowemu produktowi firmy Creative o nazwie Sound Blaster Extigy.

Dźwięk wysokiej jakości nie jest już domeną wyłącznie biurkowych pecetów. Właściciele notebooków i komputerów o niewielkich możliwościach rozbudowy mogą cieszyć się podobnymi doznaniami słuchowymi dzięki nowemu produktowi firmy Creative o nazwie Sound Blaster Extigy.

Karta Extigy to właściwie już nie karta, lecz niewielkie urządzenie zewnętrzne podłączane do portu USB komputera. Oferowana przez nie jakość dźwięku jest taka sama, jak w przypadku wewnętrznych kart Audigy, które jako pierwsze w klasie średniej wyposażono w funkcje znane dotychczas z produktów wyższej klasy, np. 24-bitowe przetworniki DAC o częstotliwości próbkowania 96 kHz. Poza parametrami Extigy dziedziczy po Audigy także wiele innych cech, m.in. optyczne wejścia i wyjścia, obsługę Dolby Digital 5.1 (dźwięk dookólny na sześciu głośnikach) oraz efekty EAX Advanced HD, umożliwiające oczyszczanie ścieżek audio z szumów, łagodne przyspieszanie lub spowalnianie odtwarzania czy też przetworzenie dźwięku stereo na postać wielokanałową.

Oprócz interfejsu USB na obudowie znalazły się gniazda wejścia mikrofonowego i liniowego, wyjście słuchawkowe, porty wejścia/wyjścia MIDI, gniazda koncentrycznego i optycznego (1/8 cala) połączenia cyfrowego oraz trzy wyjścia głośnikowe obejmujące sześć kanałów Dolby 5.1.

Jednak o ile przesyłanie dźwięku przez USB jest bezproblemowe w przypadku dźwięku dwukanałowego, to sprawa się komplikuje, gdy chodzi o cyfrowy dźwięk przestrzenny. Do dekodowania ścieżek Dolby Digital Audigy wykorzystuje procesor peceta, natomiast Extigy musi mieć własny, sprzętowy dekoder Dolby Digital, by nie zależeć od CPU i podołać obróbce dźwięku. Ta niezależność oznacza z jednej strony wyższy koszt urządzenia, z drugiej zaś czyni z Extigy coś więcej niż zwykłą kartę dźwiękową: można ją bowiem podłączyć do konsoli typu Xbox, stacjonarnego odtwarzacza DVD czy jakiegokolwiek innego sprzętu, które oferuje wyjście przestrzenne audio, a po zdekodowaniu przesłać sygnał do wzmacniacza i zestawu głośników. Wszystko to bez pośrednictwa peceta, z dynamiką 100 dB i zniekształceniami harmonicznymi rzędu 0,006 procent.

Oczywiście, po podłączeniu do peceta możliwości Extigy zwiększają się za sprawą dołączonego oprogramowania: PlayCenter 3 do muzycznymi, radia internetowego IM Networks IM Tuner, miksera MixMeister oraz narzędzi do rejestracji dźwięku, w tym strumieniowego. Extigy kosztuje w USA 150 dolarów; cena europejska nie jest jeszcze znana.