Audio Intela z certyfikatem THX

Intel zapowiedział wprowadzenie na rynek nowatorskiego układu dźwiękowego Azalia. Układ ma dekodować ścieżki w praktycznie wszystkich dostępnych aktualnie formatach audio.

Azalia będzie umożliwiała dekodowanie materiału DD EX, DTS ES, spełni również wymogi certyfikacji THX Surround. Nie mniej ciekawe jest to, że procesor pozwoli na odsłuch dwóch konkurencyjnych wobec siebie formatów zapisu audio - SACD i DVD-Audio. To, co wyróżni układ Intela, to rzecz niespotykana dotychczas w świecie procesorów audio instalowanych na konsumenckich kartach dźwiękowych. Jest to możliwość jednoczesnego odtwarzania lub nagrywania materiału dźwiękowego.

Intel stawia w ten sposób komputer PC w pozycji domowego centrum rozrywki, które ma pozwalać np. na słuchanie muzyki z plików MP3 i jednoczesne odtwarzanie filmu DVD, który będzie wyświetlany w drugim pomieszczeniu z niezależnie przesyłaną do wzmacniacza własną ścieżką audio. Ma to być rozwiązanie dające takie efekty jak tryby dualhead, stosowane obecnie w zdecydowanej większości kart graficznych.