Audio w wysokiej rozdzielczości


Onkyo TX-NR905

Funkcje: DPL IIx, DD EX, DTS ES, DTS NEO:6, DTS 96/24, DD Plus, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, trzy 32-bitowe procesory DSP z kilkoma programami, kompresja dynamiki, tuner radiowy z RDS i pamięcią na 40 stacji, Cinema- Filter, timer, przyciemnianie wyświetlacza, Pure audio, system automatycznej konfi guracji kolumn, konwersja sygnału wideo, bi-amping, mostkowanie mocy wzmacniaczy, RIHD (sterowanie po HDMI), OSD, obsługa drugiej i trzeciej strefy, synchronizacja obrazu i dźwięku po HDMI, progresywne skanowanie, skaler do 1080p, odtwarzanie audio z dysków USB, połączenie z komputerem Złącza: wejście 7.1, 5 wejść cyfrowych (3 optyczne i 2 koncentryczne), 1 wyjście cyfrowe optyczne, 5 wejść i 2 wyjścia kompozytowe i S-Video, 9 wejść i 2 wyjścia liniowe audio, 4 wejścia i 2 wyjścia HDMI 1.3a, remote control, druga i trzecia strefa (audio), RS232, 3 wejścia i wyjście komponentowe wideo, wejście pre out 7.1, USB, Ethernet

Jeden z najlepszych amplitunerów do kina domowego japońskiego producenta. Sekcję wzmacniaczy wyposażono w potężny toroidalny zasilacz, który czuwa nad dostarczeniem odpowiedniej dawki energii do końcówek mocy. Wysokiej próby jest sekcja wideo, coraz częściej istotny element amplitunerów, które już trudno nazywać urządzeniami odpowiedzialnymi wyłącznie za jakość brzmienia. Zastosowany procesor wideo HQV Reon-VX spotyka się niekiedy w odtwarzaczach Blu-ray czy HD DVD najwyższej klasy. Układ ten potrafi sygnał wizyjny dostarczony do amplitunera drogą analogową i cyfrową przeskalować do rozdzielczości 1080p. To jednak nie koniec jego możliwości, bo oprócz zwiększenia liczby pikseli sygnał zostaje poddany dalszej obróbce, np. redukowaniu szumu, wygładzaniu krawędzi obiektów, optymalizowaniu informacji o kolorze. Wszystkie te zabiegi mają na celu dalszą poprawę jakości obrazu. Oczywiście sygnał analogowy poprowadzony do TXNR905 można wyprowadzić do wyświetlacza w postaci cyfrowej którymś ze złączy HDMI - jest ich sporo, bo aż cztery wejścia i dwa wyjścia w najnowszej wersji 1.3a. Nie zabrakło kompletu najnowszych dekoderów audio HD-Dolby Digital Plus, DTS-HD High Resolution, DTS-HD Master Audio i Dolby Digital TrueHD.

System automatycznej kalibracji kolumn i korekcji akustyki pomieszczenia Audyssey MultEQ XT sam ustala odległość kolumn od słuchacza, poziom ich wysterowania oraz optymalizuje charakterystykę brzmienia tak, aby ścieżki audio brzmiały jak najlepiej. Końcówki mocy oddają po 220 W na każdy z siedmiu kanałów (przy 6 omach). Jeśli nie dysponujesz kolumnami w konfiguracji 7.1, to moc przeznaczoną do zasilania tylnych kanałów surround możesz wykorzystać do zasilania przednich kolumn, wyposażonych w podwójne gniazda głośnikowe (bi-amping). Dodatkowo istnieje możliwość mostkowania wzmacniaczy (kanałów surround back i front) w celu uzyskania dwukrotnie wyższej mocy wyjściowej. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla użytkowników kolumn z pojedynczymi gniazdami głośnikowymi.

Audio w wysokiej rozdzielczości

W omawianym modelu znajdziesz także port USB, pozwalający na odtwarzanie komputerowych plików audio (np. MP3, WMA, WAV i MPEG-4 Audio). Atrakcją jest gniazdo sieci Ethernet, za pomocą którego podłączysz amplituner do Internetu i będziesz mógł słuchać tysięcy sieciowych stacji radiowych. Wzmacniacz można również podłączyć do komputera wyposażonego w system operacyjny Windows i odtwarzać pliki muzyczne zgromadzone na dyskach peceta. Onkyo TX-NR905 możemy z czystym sumieniem polecić właścicielom kolumn przysparzających problemów ze względu na niską oporność. Dysponuje mocą pozwalającą nagłośnić duże pokoje kinowe. Idealnie spisuje się we współpracy z odtwarzaczami HD. Wbudowane dekodery umożliwiają odtwarzanie fantastycznie nagranych ścieżek HD, w których amplituner pokazuje pełnię swoich możliwości. Brzmienie jest potężne, szczelnie wypełniające pomieszczenie zamaszystym dźwiękiem. Do balansu tonalnego nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Informacje EIC

tel. 022 8634300

http://www.eic.pl

Cena 5999 zł

Pioneer VSX-1017AV

W bieżącym sezonie producenci amplitunerów mają szerokie pole do popisu. Coraz popularniejsze płaskie telewizory i odtwarzacze dysków HD zachęcają do wprowadzania nowinek upraszczających obsługę systemów kina domowego. Takim obowiązkowym elementem wyposażenia są z pewnością gniazda HDMI. Najnowszy Pioneer VSX-1017AV ma ich trzy, z czego jedno służy do poprowadzenia sygnału audio-wideo do wyświetlacza, a dwa pozostałe do podłączenia np. odbiornika telewizji HDTV i odtwarzacza Blu-ray/HD DVD/DVD-Video. Gniazda HDMI są w standardzie 1.3, który pozwala m.in. na obsługę najnowszych bezstratnych formatów 8-kanałowego dźwięku audio (ścieżki takie można spotkać na dyskach Blu-ray/HD DVD). Stylistycznie Pioneer prezentuje się elegancko, jest dopasowany wyglądem do firmowego odtwarzacza Blu-ray.

Funkcje: DPL IIx, NEO:6, DD EX, DTS ES, DTS 96/24, Windows Media Audio Professional 9, kilka trybów DSP, kompresja dynamiki, tryby THX, programowalny pilot pozwalający na sterowanie urządzeniami innych marek, bi-amping, multiroom, przypisywanie złączy cyfrowych do źródeł, konwersja sygnałów wideo, wygaszanie wyświetlacza, MCACC (automatyczna kalibracja z użyciem mikrofonu), uwypuklanie dialogów, SR+, ATT, radio z RDS i pamięcią 30 stacji, gniazdo do iPoda i USB Złącza: 2 wejścia i wyjście HDMI 1.3, podłączenie do iPoda, USB (możliwość odtwarzania muzyki z komputera PC), RS-232C, 2 12-woltowe triggery, 8-kanałowe wejście analogowe, 7 wejść cyfrowych (2 koncentryczne i 5 optycznych), cyfrowe wyjście optyczne, 7 wejść i 3 wyjścia RCA audio, 4 wejścia i 2 wyjścia S-Video i kompozyt, 3 wejścia i wyjście komponentowe, 8-kanałowy pre out, SR+ do połączenia urządzeń Pioneera w jeden zestaw

Pewien zgrzyt stanowi jedynie zabezpieczany plastikową osłoną zestaw gniazd podręcznych na przednim panelu. Lepszym rozwiązaniem byłaby często stosowana przez konkurencję opuszczana osłona. Plastikową zaślepkę łatwo zgubić, a osoba chcąca podłączyć do amplitunera Pioneera np. pamięć flash z USB czy notebooka przez wejście optyczne, będzie musiała ją wyjąć właściwie na stałe. Wspomniane gniazdo USB służy do odtwarzania plików muzycznych MP3 lub WMA 9 Pro. Producent opracował algorytm Sound Retriever, który ma zwiększać dynamikę ich brzmienia - rzeczywiście dźwięk z odtwarzanych plików skompresowanych jest bardziej efektowny. Niestety, mimo wyposażenia w gniazda HDMI menu ekranowe nie jest wyświetlane za pośrednictwem tego interfejsu. Aby skorzystać z OSD, trzeba użyć analogowych wyjść wideo, co niepotrzebnie, naszym zdaniem, utrudnia obsługę. Konfiguracja jest stosunkowo prosta, a ułatwić ją może automatyczny system ustawienia kolumn i korekcji akustyki pomieszczenia, czyli MCACC. Działa poprawnie, choć lepsze efekty konfiguracji daje Audyssey, stosowany choćby w amplitunerach Onkyo czy Denona. Korekcja akustyki pomieszczenia w Pioneerze ma tendencje do uwypuklania sopranów, dlatego dźwięk może się okazać zbyt ostry, jasny. Warto samemu poeksperymentować z ustawieniami automatycznymi i ręcznymi, aby dopasować brzmienie zestawu audio do własnych oczekiwań i charakterystyki określonego pomieszczenia.

Audio w wysokiej rozdzielczości

Wzmacniacze zainstalowane w amplitunerze dysponują mocą po 150 W na kanał (przy 6 omach). Urządzenie dysponuje certyfikatem THX Select 2 i jak wynika z naszych testów, bez problemu współpracuje także z trudniejszymi do obsługi kolumnami 4-omowymi. Nadaje się do dużych pomieszczeń, bo nawet gdy gra głośno, nie słychać kompresji brzmienia. Przednie kolumny frontowe (gdy boczne surround nie są wykorzystane) można zasilać z czterech końcówek mocy (bi-amping). Producent wprowadził system kreacji dźwięku przestrzennego, znany z firmowych zestawów combo. Front Stage Surround Advance ma go generować z sześciu kolumn ustawionych w linii przed słuchaczem. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś inwestujący w sprzęt tej klasy wybierze wspomniane rozwiązanie, ale jednocześnie system działa dość interesująco, choć do efektu przestrzennego znanego z tradycyjnego ustawienia kolumn 5.1 sporo mu brakuje. Brzmienie amplitunera jest dobre. Wzmacniacz gra odważnie, otwartym, stosunkowo jasnym dźwiękiem. Nie brakuje basu, który jest głęboki i szybki. Kontrola niskich tonów jest poprawna, a wysokie niosą bardzo wiele informacji. Podobała nam się także przestrzeń dźwiękowa tworzona wokół słuchacza. Pioneer atakuje odbiorcę lawiną otaczających go dźwięków, co nam przypadło do gustu, lecz niektórym może się wydać zbyt ofensywne. Minusem jest brak dekoderów HD formatów DD i DTS.

Informacje DSV

tel. 058 3410014

http://www.dsv.com.pl

Cena 2449 zł