Audio w wysokiej rozdzielczości

Wysoka rozdzielczość na płytach Bluray to nie tylko skok jakościowy w dziedzinie szczegółowości obrazu. Równie duży postęp dotyczy jakości dźwięku. Aby w pełni wykorzystać zalety nowych rozwiązań, warto zaopatrzyć się odpowiedni amplituner.


Wysoka rozdzielczość na płytach Bluray to nie tylko skok jakościowy w dziedzinie szczegółowości obrazu. Równie duży postęp dotyczy jakości dźwięku. Aby w pełni wykorzystać zalety nowych rozwiązań, warto zaopatrzyć się odpowiedni amplituner.

Wiele osób, myśląc o nowych płytach HD DVD i Blu-ray, nie zdaje sobie sprawy, że nagrane na nich filmy oferują nie tylko obraz w wysokiej rozdzielczości, lecz także o wiele lepszy dźwięk. Duża pojemność pozwala zapisać na nich ścieżki audio o studyjnej jakości. Mówiąc obrazowo, różnice w jakości brzmienia między nagraniami z najlepiej zrealizowanych płyt DVD-Video i Blu-ray są takie, jak między dźwiękiem z przenośnego radia i wyrafinowanego zestawu audio. Istotnym elementem kina domowego jest urządzenie wzmacniające sygnał dźwiękowy, który dociera do kolumn. Najczęściej jest to amplituner albo wzmacniacz wyposażony w tuner radiowy. W bardzo dobrych zestawach audio często stosuje się samodzielne wzmacniacze (końcówki mocy) bez dodatkowego wyposażenia (dekoderów, radia itp.), które zgrupowane jest w tzw. procesorze/ przedwzmacniaczu. W większości systemów kinowych znajdziesz jednak amplitunery, których rola w dzisiejszych czasach nie ogranicza się do generowania dźwięku. Są wyposażone w zaawansowane układy wideo, specjalne urządzenia do obsługi kilku stref audio (aby można było słuchać muzyki w kilku pomieszczeniach jednocześnie) czy procesory sieciowe, pozwalające na komunikację z komputerami.

Modele przystosowane do pracy w zestawach kina domowego wzbogaconych o odtwarzacz HD mają specjalne wyposażenie. Kluczowym elementem są w nich gniazda HDMI, które bardzo zwiększają wygodę konfigurowania i używania takich zestawów. HDMI pozwala przesyłać do amplitunera dźwięk wielokanałowy tylko jednym kablem. Dodatkowo duża przepustowość oferowana przez ten standard umożliwia odtwarzanie dźwięku w nowych formatach audio, zapisanych na krążkach Blu-ray. W większości odtwarzaczy z błękitnym laserem nie znajdziesz kompletu nowych dekoderów audio HD, są one za to w wielu nowych amplitunerach i dzięki nim można będzie w pełni wykorzystać możliwości sprzętu nowej generacji. Amplituner w systemie kina domowego doskonale sprawdzi się w roli rozdzielacza sygnału audiowideo. Jeśli do telewizora czy projektora zamierzasz podłączyć kilka źródeł obrazu i dźwięku, np. dekoder telewizji satelitarnej, kamerę, starszy odtwarzacz DVD, konsolę gier czy komputer, to za telewizorem szybko pojawi się gąszcz kabli. Problem jest stosunkowo niewielki, gdy urządzenia te znajdują się obok odbiornika TV, dużo większy zaś, gdy każde z nich trzeba podłączyć do ekranu czy projektora zamontowanego kilka metrów dalej. W tym wypadku koszt okablowania mógłby przyprawić cię o ból głowy, a poprowadzenie grubej wiązki różnorodnych przewodów oszpeciłoby mieszkanie. Rozwiązaniem jest najczęściej amplituner, który z racji wyposażenia w wiele wejść i wyjść audio-wideo doskonale sprawdza się jak koncentrator. Wystarczy podłączyć do niego wszystkie wymienione źródła audio- wideo, a sygnał do telewizora wyprowadzić pojedynczym kablem. Oszczędza się dzięki niemu sporo pieniędzy, bo nie trzeba ich wydawać na długie kable, a wygoda instalacji zestawu będzie bez porównania większa.

Denon AVR-1708

Funkcje: DPL II, DPL IIx, NEO:6, DD EX, DTS ES, DTS 96/24, 7 trybów DSP, możliwość biampingu, kompresja dynamiki, ustawianie częstotliwości odcięcia, przypisywanie złączy cyfrowych do źródeł, wygaszanie wyświetlacza, konwersja sygnału wideo, mikrofon do automatycznej konfiguracji, regulacja opóźnienia dźwięku (0–200 ms), tuner radiowy z RDS i pamięcią 56 stacji, obsługa iPoda (po dokupieniu stacji dokującej) Złącza: 3 HDMI, 3 wejścia i wyjście komponentowe, 8-kanałowe wejście wielokanałowe, 7 wejść i 2 wyjścia analogowe audio, 4 wejścia cyfrowe (2 optyczne i 2 elektryczne) dock control, 4 wejścia i 1 wyjście wideo kompozytowe i S-Video, sieciowe (maks. 100 W), słuchawkowe jack

Bogato wyposażone urządzenie z nowej serii zawiera m.in. komplet gniazd HDMI w wersji 1.3a. W tegorocznej linii Denon całkowicie zmienił stylistykę amplitunerów do kina domowego. Obecnie wyglądem przypominają wzmacniacze stereofoniczne japońskiego producenta: górna część frontu obudowy jest odchylona do tyłu. Elementem, który najbardziej przyciąga wzrok, jest czarne pole skrywające wyświetlacz i diody, informujące o pracy dekoderów. Trzy pokrętła służą do regulacji głośności, wyboru źródła i poruszania się po menu ustawień. Obracają się z wyczuwalnym oporem i nie każdemu przypadną do gustu. Frontowy panel wykonano z plastiku na tyle dobrej jakości, że na pierwszy rzut oka można go pomylić z metalem. Pod dodatkową klapką znajdziesz ponadto podręczne gniazda audio-wideo (np. do podłączenia kamery) i gniazdo do mikrofonu systemu automatycznej kalibracji zestawu kina domowego, Audyssey MultiEQ.

Audio w wysokiej rozdzielczości

Jest to zaawansowany mechanizm, mogący nie tylko określić odległość kolumn od słuchacza, lecz także wyregulować ich głośność i zmienić charakterystykę z uwzględnieniem akustyki pomieszczenia. Działa nieźle i wydatnie pomoże mniej doświadczonym użytkownikom w skonfigurowaniu zestawu. Zaawansowani raczej zrobią to sami, aby uzyskać jeszcze lepsze brzmienie. Warto dodać, że system Audyssey dokonuje pomiarów dźwięku dla sześciu miejsc, w których może się znaleźć słuchacz, co gwarantuje uzyskanie szerokiej sceny dźwiękowej, zapewniającej bogate doznania akustyczne. Amplituner dysponuje 7-kanałową końcówką o mocy 110 W (przy 6 omach). Dla tych, którzy zamierzają korzystać z konfiguracji nieco skromniejszej, 5.1, przewidziano możliwość bi-ampingu, czyli podwójnego zasilania kolumn wyposażonych w odpowiednie gniazda głośnikowe.

Audio w wysokiej rozdzielczości

Obecnie w amplitunerach obowiązkowe są gniazda audiowideo HDMI. Denon ma ich trzy (dwa wejścia i jedno wyjście), w najnowszej wersji 1.3a. Za ich pośrednictwem do wyświetlacza można przesłać sygnał wideo o pełnej rozdzielczości 1080p, także wyświetlany z prędkością 24 klatek/s (to ważne, bo coraz częściej ten format jest stosowany na płytach Blu-ray). Gdy pojawią się płyty Blu-ray albo HD DVD zawierające materiał filmowy z informacją o kolorze 30- czy 36-bitowym (poszerzona paleta barw, tzw. Deep Color), amplituner także sobie z nim poradzi.

Na razie takich nagrań brak, a filmy na płytach Blu-ray zapisane są z 8-bitową informacją o kolorze. AVR-1708 wyposażony jest ponadto w 8-kanałowe wejście analogowe, które przyda się, gdy zechcesz słuchać dźwięku zapisanego na płytach HD DVD\Blu-ray, zakodowanego w nowych standardach (Dolby TrueHD, DTS-HD itp.). Denon nie zawiera takich dekoderów (są dopiero w droższych modelach z nowej serii), dlatego należy dźwięk zdekodować w odpowiednio wyposażonym odtwarzaczu HD i następnie wspomnianym wejściem 7.1 przesłać sygnał audio do amplitunera. Właściciele odtwarzaczy przenośnych Apple iPod mogą dokupić u dystrybutora stację dokującą ASD-3N/w i podłączyć ją do specjalnego gniazda na tylnym panelu Denona.

Audio w wysokiej rozdzielczości

Za pośrednictwem stacji można m.in. ładować akumulator iPoda, a także pilotem zdalnego sterowania AVR-1708 poruszać się po zasobach audio-wideo odtwarzacza. Brzmienie urządzenia jest przyjemne dla ucha. Nagrania CD zachowują pierwotny charakter, Denon nie narzuca swojego stylu grania. Zakres wysokich i średnich tonów jest dobrze zbalansowany, niesie zadowalającą ilość informacji. Wokale są czyste, nieco zaokrąglone, czasami przydałaby się większa ostrość, odwaga brzmienia. Bas jest miękki, do jego kontroli można mieć drobne zastrzeżenia. Życzylibyśmy sobie szybszego i twardszego odwzorowania niskich tonów. Dobra jest przestrzenność, zarówno stereo, jak i w nagraniach wielokanałowych.

Informacje Horn Distribution

tel. 022 6441255

http://www.horn.pl

Cena 1795 zł