Audiobooki w Androidzie

Czy do odtwarzania audiobooków w urządzeniu mobilnym konieczna jest specjalna aplikacja, skoro każdy smartfon ma własny odtwarzacz muzyczny? Nie – jeżeli nie zależy ci na utrzymaniu porządku w bibliotece audio urządzenia i funkcjach dodatkowych, uprzyjemniających słuchanie nagrań.


W sklepie Google Play można znaleźć sporo narzędzi do odtwarzania audiobooków, ale naszym faworytem jest Smart AudioBook Player. Aplikacja łączy przyjazny i intuicyjny interfejs z szerokimi możliwościami, a przy tym nie jest przeładowana funkcjami. Co więcej, główne okno odtwarzania można w ograniczonych stopniu modyfikować, usuwając nieużywane ikony z głównego paska przycisków funkcyjnych. Aplikacja wyświetla też podstawowe kontrolki na pasku powiadomień oraz na ekranie blokady systemu Androida. Jest również widget na pulpit, pozwalający na kontrolowanie odtwarzacza.

Zarządzanie audiobookami

Audiobooki w Androidzie

W głównym oknie aplikacji pojawia się biblioteka audiobooków z domyślnego katalogu w pamięci urządzenia. Folder na pliki z książkami wybiera się przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, a tytuły książek na liście są pobierane z nazwy folderu zawierającego pliki MP3. Bibliotekę można przeglądać na kilka różnych sposobów. Dostępne opcje to: Wszystkie, Nowe, Nieprzeczytane oraz Przeczytane. Kliknięcie wybranego tytułu przenosi użytkownika do okna odtwarzania, w którym oprócz kontrolek wyświetlana jest okładka audiobooka zapisana w pliku MP3.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [19.10.2021]
  • Świetne promocje na książki w Empiku - ebooki i audiobooki do -60%!

W oknie odtwarzania znalazł się pasek nawigacji, pozwalający na przejście do dowolnego miejsca aktualnie odtwarzanego rozdziału oraz pasek pokazujący postęp w słuchaniu całej książki – wraz z informacją o czasie potrzebnym na wysłuchanie całości. Smart AudioBook Player pozwala na spowolnienie lub przyśpieszenie głosu lektora (mnożnik 0,5–2,5x), oferuje też tryb drzemki, aktywowany w momencie, gdy akcelerometr w smartfonie lub tablecie przez dłuższy czas nie wykryje ruchu.

Audiobooki w Androidzie

Na pasku menu można też umieścić lub usunąć z niego inne przyciski, m.in. kontrolkę pozwalającą na zwiększanie głośności ponad systemowe maksimum, przycisk zmiany tempa odtwarzania oraz przycisk dodawania i przeglądania własnych zakładek. Przydatny może się okazać przycisk blokady ekranu (nie pozwoli na przypadkowe przewinięcie audiobooka) oraz szybki przełącznik aktualnie słuchanej książki. Ze Smart AudioBook Playera można korzystać bezpłatnie przez pierwszy miesiąc. Po upływie tego czasu za dostęp do wszystkich funkcji trzeba uiścić kilkuzłotową opłatę.

Rozwiązanie w pełni bezpłatne

Alternatywnym odtwarzaczem audiobooków jest MortPlayer Audio Books – chociaż interfejs programu jest momentami dość archaiczny i stylistyką przypomina czasy świetności Androida 2.3 Gingerbreada, sprawdzi się z pewnością znacznie lepiej, niż preinstalowany w urządzeniach odtwarzacz muzyczny producenta. Przy pierwszym uruchomieniu programu użytkownik proszony jest o podane konkretnego folderu, do którego zostały skopiowane audiobooki. Może to być dowolny katalog w głównej pamięci telefonu lub na umieszczonej w urządzeniu karcie microSD. Po zeskanowaniu folderu użytkownikowi wyświetlany jest skrócony kurs obsługi aplikacji – a ponieważ jej interfejs jest dość skomplikowany, warto się z nim zapoznać. Po przeczytaniu wskazówek można uruchomić główne okno odtwarzacza.

Audiobooki w Androidzie

Centralną część okna wypełnia okładka książki, a po jej lewej i prawej stronie są przyciski umożliwiające zmianę audiobooka na poprzedni i następny. Niżej widać nazwę folderu aktualnie odtwarzanej książki, a pod nim wyświetlane są na podstawie tagów pliku MP3: autor, nazwa aktualnie odtwarzanego pliku oraz tytuł audiobooka. Dalej znalazły się podstawowe przyciski: pauzy i wznowienia odtwarzania oraz dodawania własnych zakładek.

W aplikacji zabrakło opcji zmiany szybkości odtwarzania znanej ze Smart AudioBook Playera i klienta usługi Audible, która w audiobookach jest bardzo przydatna. Sam MortPlayer Audio Books jest jednak programem bardzo zaawansowanym, który można dopasować w pełni do swoich potrzeb, a przy tym bezpłatnym. Wyświetla reklamy, ale twórcy dodali opcję ich wyłączenia.