Audiobot - słuchaj zamiast czytać!

Wydawnictwo IDG udostępnia nową usługę - cyfrowego lektora, Audiobota. Dzięki niemu, począwszy z dniem dzisiejszym materiały dostępne w serwisach należących do IDG będzie można nie tylko przeczytać, ale i odsłuchać. Czeka na Was ponad 25 tysięcy materiałów dźwiękowych, a katalog zasobów będzie zwiększał się każdego dnia o kolejne. O zaletach Audiobota najlepiej przekonacie się zaś odsłuchując niniejszy artykuł!

Audiobot - słuchaj zamiast czytać!
Korzystanie z Audiobota jest bardzo proste i intuicyjne - do treści artykułów oznaczonych jako "przeczytane" dołączona jest ikona lektora. Wystarczy w nią kliknąć, a przeglądarka otworzy nowe okno, IDG TV i dany materiał dźwiękowy zostanie odtworzony na komputerze użytkownika. Z poziomu IDG TV będzie można również przejść bezpośrednio do odsłuchiwanego materiału, skomentować go, a także wyrazić opinię o Audiobocie.

Aby móc w pełni cieszyć się komputerową syntezą mowy, upewnij się, że w Twoim komputerze zainstalowany został Flash Player. Obecnie Audiobot dostępny jest z poziomu portalu IDG, jednak już niebawem z jego usług będą mogli skorzystać również użytkownicy pozostałych serwisów, np. PC World, Internet Standard czy Computerworld i innych. Usługą udźwiękowienia objęte są na razie tylko aktualności - wkrótce funkcjonalność Audiobota zostanie rozszerzona również na niezamknięte artykuły.

Po czym poznać Audiobota?
Jeżeli ujrzysz ikonę postaci w słuchawkach towarzyszącą danemu tekstowi, będzie to oznaczać, iż informację tę będziesz mógł odtworzyć w formie dźwiękowej.

Poniżej zaznaczyliśmy lokalizację ikony w treści artykułów:

Niewątpliwą zaletą Audiobota jest fakt, iż działa on w oparciu o nagrania rzeczywistego, żywego lektora, dzięki czemu synteza mowy charakteryzuje się płynną i naturalną wymową, intonacją i akcentem zdań. Elektroniczny lektor może okazać się więc doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników, którzy z powodu ograniczeń czasowych nie mają możliwości przeczytania większości artykułów, ale również dla osób słabo widzących bądź niewidomych i mających kłopoty z koncentracją. Odczytywanie dźwiękowych informacyjnych w żadnym stopniu nie zakłóca czynności wykonywanych przez użytkownika na komputerze. Po uruchomieniu, cyber-lektor może towarzyszyć nam np. podczas codziennej pracy biurowej, porządkowania korespondencji elektronicznej, przeglądania stron w Internecie, a nawet w trakcie optymalizacji systemu operacyjnego (czyszczenia rejestru, defragmentacji dysków), itp.

Audiobot - słuchaj zamiast czytać!

Audiobot w Telewizji IDG

Jesteśmy przekonani, iż ten sposób prezentacji treści przypadnie wam do gustu. Mamy jednak świadomość, iż Audiobot wciąż wymaga udoskonalenia, wobec czego zapraszamy do czynnego udziału w pracach nad poprawą jakości odczytywanych przez lektora zasobów dźwiękowych. Wszelkie uwagi odnośnie funkcjonowania syntezatora mowy można przesyłać do naszej redakcji za pomocą specjalnego formularza.

Demonstracyjną wersję syntezatora mowy można pobrać z naszego serwisu FTP.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: