Audiofilskie brzmienie z notebooka

Posiadacze notebooków ceniący sobie dobrą jakość dźwięku mogą się uśmiechnąć od ucha do ucha. Na rynek trafia bowiem pierwszy Sound Blaster z interfejsem PCMCIA, który parametrami dorównuje najlepszym modelom "stacjonarnym" Creative. Karta jako pierwszy produkt do notebooków otrzymała certyfikat THX. Zbadaliśmy czy podawane dane techniczne znajdują potwierdzenie w wynikach testów oraz jak karta sprawdza się w codziennym działaniu.

Audiofilskie brzmienie z notebooka

Karta dźwiękowa Sound Blaster Audigy2 ZS Notebook - pudełko

Sound Blastery to karty dźwiękowe, które od niepamiętnych czasów dominują na rynku konsumenckich urządzeń mających odtwarzać dźwięk z domowych pecetów. Pozycja firmy w tym segmencie wydaje się niezagrożona, bo karty z serii Sound Blaster są niezwykle udane, a oferta - tak bogata, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Modele serii Audigy2 zostały również na tyle bogato wyposażone, że trudno sobie wyobrazić, aby ich parametry, a także dostępne opcje oprogramowania mogły komuś nie wystarczyć. Firma koncentruje się więc na swego rodzaju niszach rynkowych, grupach odbiorców, którzy do tej pory nie mogli kupić kart o optymalnych dla nich parametrach i konstrukcji. Do naszej redakcji, jeszcze przed oficjalną polską premierą, trafił przedprodukcyjny model najnowszej karty zewnętrznej PCMCIA Sound Blaster Audigy 2 ZS Notebook. Nie miał pełnego zestawu dodatków (np. słuchawek), które są w komercyjnych edycjach "pudełkowych", ale oferował wszystkie funkcje pełnej wersji. Nie da się ukryć, że Sound Blaster z interfejsem PCMCIA zaskoczył nas całkowicie.

Rewelacyjna karta bez wad

Przy wymiarach typowej karty PCMCIA Audigy 2 ZS Notebook oferuje wszystkie funkcje najbardziej zaawansowanych modeli z interfejsem PCI! Wymiary ma miniaturowe. Na zewnątrz notebooka wystaje tylko niej więcej centymetrowy plastikowy element, który jest panelem gniazd. Zamontowano w nim następujący zestaw przyłączy: wejście i wyjście cyfrowe optyczne, pełniące jednocześnie funkcję wyjścia słuchawkowego oraz wejścia liniowego i mikrofonowego. Środkową część panelu stanowi nietypowe płaskie gniazdo, do którego wkładamy rozgałęziacz przeznaczony do podłączenia 8-kanałowego zestawu kolumn. Karta Creative`a jako pierwszy produkt do notebooków, ma certyfikat THX, który świadczy o jej wysokich parametrach.

Audiofilskie brzmienie z notebooka

Sound Blaster Audigy 2 ZS Notebook

Jakość zależna od potrzeb

W przeprowadzonych przez nas testach wysoka jakość dźwięku została całkowicie potwierdzona. Po instalacji kartę można ustawić w jednym z dwóch trybów: High Performance lub Standard Performance. W pierwszym pełna przepustowość kontrolera PCMCIA będzie zajęta i zyskamy dostęp do wszelkich opcji zaawansowanych. Sprzętowo generowane są efekty przestrzenne EAX Advanced HD oraz możliwe jest wielokanałowe odsłuchiwanie nagrań DVD-Audio. W trybie standardowym jest podobnie, ale część pasma kontrolera PCMCIA zostaje zwolniona, a np. zaawansowane funkcje EAX realizowane są programowo przy użyciu mocy obliczeniowej procesora komputera, a nie karty dźwiękowej. Certyfikat THX skutkuje m.in. pojawieniem się dodatkowej karty do konfiguracji podłączonych kolumn. Ustawiamy ten sposób odległość i kąt promieniowania dźwięku w stronę słuchacza oraz natężenie dźwięku każdej z kolumn zestawu. Dodatkowo można np. poinformować komputer, czy kolumna centralna została ustawiona pod, czy nad ekranem. W zależności od tych wszystkich parametrów oprogramowanie tak ustawi opcje generowania dźwięku przez kolumny, aby scena dźwiękowa była jak najbardziej spójna i efektowna.

Audiofilskie brzmienie z notebooka

Sound Blaster Audigy 2 ZS Notebook - karta

Dekodowanie w pełnej opcji

Jeśli chodzi o możliwości dekodowania wielokanałowych nagrań, to procesor na karcie Creativa potrafi sprzętowo rozprowadzić kanały ze ścieżek zapisanych w standardach DD 5.1, DD EX, DTS 5.1, DTS ES. Dodatkowo nagrania stereofoniczne mogą zostać przekształcone na wielokanałowe przez algorytm dekodowania DTS NEO:6 lub firmowe rozwiązanie Creative`a - CMSS 3D. Profesjonaliści zajmujący się obróbką muzyki na pececie skorzystają ze sterowników ASIO 2.0, które skracają opóźnieni, co jest niezbędne w zaawansowanej pracy z dźwiękiem. Nagrywać muzykę można z maksymalną jakością 24 bit/96 kHz. Przetwornik odpowiedzialny za odtwarzanie ma jeszcze lepszą jakość, bo możliwe jest odtworzenie materiału o parametrach zapisu 24 bit/192 kHz (np. dwukanałowo nagrane płyty DVD-Audio).

Wzorowa jakość dźwięku

Testy przeprowadzone przez nas przy pomocy aplikacji Right Mark Audio Analyzer 5.4 potwierdziły wysokie wartości podawane przez producenta w specyfikacji techicznej. Z pełnym raportem z testów możecie zapoznać się przeglądając załączony w formacie HTML raport z testów. Karta oferuje wysoki odstęp sygnału od szumu, zniekształcenia THX również nie rozczarowują i kształtują się na niskim poziomie. Zbieżność kanałów jest bardzo dobra, a charakterystyka częstotliwościowa wykazuje doskonałą liniowość.

Cena karty to ok 530 zł.

Informacje:

http://www.creative.pl