Audiogalaxy będzie filtrować

Operatorzy popularnego serwisu peer-to-peer zamierzają rozpocząć "filtrowanie" plików wymienianych w ramach ich sieci. Ma to uniemożliwić dystrybuowanie tą drogą nielegalnych plików audio oraz wideo.

Decyzja ta jest konsekwencją porozumienia zawartego przez przedstawicieli Audiogalaxy ze stowarzyszeniem RIAA (Recording Industry Association of America - Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego).

Kilka tygodniu temu RIAA wraz z National Music Publisher's Association oraz The Harry Fox Agency złożyły w sądzie w Nowym Jorku pozew przeciw Audiogalaxy, zarzucając firmie, że nie wywiązuje się ze swych zobowiązań wobec artystów (przedstawiciele serwisu już wcześniej zobowiązali się do wprowadzenia podobnych filtrów).

Zawarte wczoraj porozumienie zakłada, że obowiązkiem operatorów serwisu będzie uzyskanie (np. kupienie) od artysty lub reprezentującej go firmy pozwolenia na wykorzystywanie i dystrybuowanie materiału chronionego prawem autorskim (nagrania czy filmu). Plików, które takiego "certyfikatu" nie będą miały, nie będzie można rozpowszechniać za pośrednictwem serwisu.