Audyt fabryki produkującej sprzęt Apple wykazał mnóstwo nieprawidłowości

Firma Apple była już bohaterem skandalu, po tym jak w produkującej części do urządzeń mobilnych z systemem iOS fabryce Foxconn pracownicy popełnili serię osiemnastu samobójstw i wywołali olbrzymi strajk. Chociaż producent zapowiedział stałe kontrole i własne audyty współpracyjących z nim chińskich fabryk, to organizacja China Labor Watch wykryła mnóstwo naruszeń w innej placówce tworzącej podzespoły dla Apple.

Amerykańska firma Apple produkcję swoich flagowych gadżetów, jakimi są smartfon iPhone oraz tablet iPad, realizuje w Chinach. Nic w tym zresztą dziwnego, bo koszta wytworzenia jednej sztuki urządzenia są tam znacznie niższe, niż w innych regionach świata. Ale realizacja produkcji na wschodzie ma swoje minusy.

W zeszłym roku Apple spotkało się z dużą krytyką gdy świat obiegłą informacja, że pracownicy trudniący się produkcją mobilnych urządzeń z logo nadgryzionego jabłka mają bardzo skandaliczne warunki pracy. W fabryce Foxxconn rozpoczął się potężny strajk, gdy tysiące pracowników fabryki odmówiło składania nowego modelu telefonu. Co więcej, także w tej fabryce doszło do serii osiemnastu samobójstw pracowników ze względu na złe warunki pracy.

Kolejnym podwykonawcą, z którym współpracuje Apple, jest fabryka Pegatron. Również tam warunki nie są najlepsze. Organizacja China Labor Watch przeprowadziła własny audyt, z którego wynika, że kadra zarządzająca obiektem dopuściła do wystąpienia blisko stu naruszeń pracy. Wedle organizacji naruszane prawa dotyczy zarówno przepisów miedzynarodowych, jak i lokalnych.

Trzeba tylko pamiętać, że te fabryki są wyłącznie kontrahentem i podwykonawcą, i to ich managerowie odpowiedzialni są za skandaliczne warunki pracy, nie Apple. Co więcej, podobne problemy z chińskimi podwykonawcami spotykają też innych producentów. Sprawę komplikuje jednak fakt, że Apple to firma znana z olbrzymich marży, a przedsiębiostwo samo zapowiedziało kontrolowanie swoich dostawców, aby sytuacja z Foxconnu nie potwórzyła się.

źródło: chinalaborwatch.com

<div> </div>