Aukcje: "piraty" popularniejsze niż "oryginały"?

Po akcji, w trakcie której schwytano właściciela sklepu sprzedającego pirackie oprogramowanie, polski oddział Microsoftu wydał oświadczenie prasowe. Dowiadujemy się z niego m.in. że kupując w atrakcyjnej cenie oprogramowanie na portalu aukcyjnym, mamy mniej niż 50% szans na nabycie wersji oryginalnej!

Dzisiejsze oświadczenie prasowe wydano po akcji, w ramach której policjanci z warszawskiej Ochoty zlikwidowali punkt dystrybucji nielegalnego oprogramowania znajdujący się w sklepie przy ulicy Batorego. Piraci sprzedawali nośniki z systemem Windows XP Professional po cenie niższej niż rynkowa (patrz też: "Warszawa: wpadli piraci z Batorego").

Okazuje się, że na aukcjach na portalu Allegro.pl wystawiano olbrzymią liczbę systemów operacyjnych. Licytację rozpoczynano od 100 złotych, jednak ceny nierzadko zbliżały się do sum, za które można było nabyć legalne, oryginalne oprogramowanie!

Jak czytamy w oświadczeniu prasowym, monitoring aukcji rozpoczęto już w marcu. Szybko wyszło na jaw, że produkty dystrybuowane są nielegalnie i, co więcej, pochodzą spoza polskiej granicy.

"Piraty" popularniejsze niż wersje oryginalne

Najciekawszy jest jednak komentarz Krzysztofa Janiszewskiego z firmy Microsoft: "Prawdopodobieństwo nabycia oryginalnego, prawidłowo licencjonowanego oprogramowania na aukcjach internetowych wabiących atrakcyjnymi cenami jest mniejsze niż 50%".

Jego zdaniem najczęściej trafiające do obiegu nielegalne produkty to Windows XP Professional, Windows XP Home Edition, Windows 98 (!) i Microsoft Office 97.

Patrz też sonda IDG.pl: "Wykorzystuję pirackie oprogramowanie, ponieważ..."