Aukcyjne piractwo

Według raportu Software & Information Industry Association (SIIA), ponad 91% oprogramowania oferowanego na internetowych stronach aukcyjnych, takich jak eBay i Yahoo!, to nielegalne kopie.

Po przeprowadzeniu kontroli ponad 1300 transakcji sprzedaży programów komputerowych na stronach aukcyjnych Amazon.com, eBay, Exite i Yahoo! na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku okazało się, że 91% sprzedanych programów to kopie pirackie. Tylko 138 z 1300 sprzedanych programów posiadało oficjalne licencje producentów. Podobne badanie przeprowadzone w sierpniu ubiegłego roku przez SIIA (Software & Information Industry Association) wykazało, że 60% sprzedanego software'u stanowiły nielegalne kopie.

SIIA radzi klientom dokonującym zakupów zwracać uwagę czy kupowane na sieciowych aukcjach programy nie mają na pudełku specjalnych oznaczeń "not for resale", "backup", "OEM" oraz czy są zaopatrzone w pełną dokumentację. Poza tym oczywiście, jeśli cena jest zbyt fantastyczna, aby była prawdziwa, to prawdopodobnie mamy do czynienia z nielegalną kopią, np. SIIA znalazła pakiet Corela WordPerfect Office 2000 za 14,95 USD, podczas gdy oryginał kosztuje 299,95 USD.

Przedstawiciele Amazon.com, Exite i eBay nie skomentowali wyników raportu.


Zobacz również