Aurox 9.4: Linux dla początkujących

Dostępna jest już nowa wersja polskiej dystrybucji systemu Linux. Po przeszło trzech miesiącach pracy Aurox 9.4 osiągnął status wersji stabilnej. Biorąc po uwagę koszty, dostępne oprogramowanie (aż 7 GB), polonizację systemu oraz aplikacji, dostępną dokumentację, prostotę obsługi, kompatybilność z innymi systemami - Aurox Linux wydaje się być bardzo dobrą propozycją zwłaszcza dla kogoś, kto z Linuksem nie miał jeszcze do czynienia.

Aurox 9.4: Linux dla początkujących
Aurox Linux jest dystrybucją w pełni zgodną z bodaj najpopularniejszą - Red Hat Linux. W najnowszych wersjach podstawowe pakiety systemu pochodzą z Fedory Core, naturalnej kontynuacji systemu Red Hat Linux. Co najważniejsze jednak, jest w całości w języku polskim. Począwszy od instalacji (w najnowszej wersji, by uzyskać pomoc w języku polskim należy użyć kombinacji klawiszy "Shift + P"). Rozprowadzany jest jak większość dystrybucji na zasadzie open source, a więc można go bezpłatnie zainstalować na dowolnej liczbie komputerów, a także kopiować i rozpowszechniać. Wraz z systemem zyskujemy również zestaw programów z każdej niemal dziedziny. Poczynając od programów internetowych: przeglądarek, klientów poczty, poprzez oprogramowanie dla serwerów (m.in. Apache, Sendmail, Samba), pakiety biurowe (np. OppenOffice.org), na grach kończąc. Zaletą jest również prosta instalacja oraz wygodne, graficzne środowiska pracy. Program instalacyjny Auroksa prowadzi nas krok po kroku poprzez kolejne etapy i nawet partycjonowanie dysku przestaje być w tym momencie problemem. W każdej chwili mamy również możliwość skorzystania z pomocy kontekstowej. Praktycznie natychmiast po instalacji możemy rozpocząć codzienną pracę z nowym, darmowym systemem operacyjnym.

Co w środku?

Aurox 9.4: Linux dla początkujących

Okno przeglądarki Mozilla Firebird a na pierwszym planie OpenOffice 1.1.1

Aurox Linux zawiera m.in. najbardziej popularne środowiska graficzne GNOME i KDE, a także "lekkie" środowisko graficzne wykorzystujące menedżer okien Fluxbox (dla słabszych komputerów), zestaw aplikacji edukacyjnych, biurowych, programistycznych, a także odtwarzacze multimedialne z obsługą plików MP3 i filmów w popularnych formatach. To od nas zależy, jak wiele, i jakie programy zainstalujemy. Wybór zaś mamy naprawdę spory. Wystarczy powiedzieć, że z samych przeglądarek internetowych do wyboru mamy programy Mozilla, Galeon, Konqueror, a nawet tekstowego Lynx-a. Wśród klientów poczty elektronicznej – aplikacje Balsa, Kmail czy prawdziwy kombajn - Evolution. Wśród pakietów biurowych prym wiedzie oczywiście OpenOffice.org w najnowszej wersji 1.1.1, z poprawioną obsługą dokumentów w formacie MS Word, choć na uwagę zasługuje również najnowsza wersja pakietu KOffice. Do zastosowań graficznych mamy Gimpa, porównywalnego nawet przez grafików do komercyjnego programu Adobe Photoshop. Oczywiście w Auroksie nie zabrakło również gier, komunikatorów internetowych, edytorów HTML, narzędzi dla programistów czy programów do multimediów. Wśród nich na uwagę zasługuje odtwarzacz Mplayer (odtwarzanie filmów z płyt formatu VCD, DVD oraz z plików), XMMS (odtwarzacz plików dźwiękowych, m.in. MP3 i Ogg Vorbis) czy też Grip (popularny program do zgrywania płyt audio). W dystrybucji Aurox sporo miejsca zajmują programy edukacyjne. Znaleźć tu można m.in. pakiety do interaktywnej nauki geometrii, arytmetyki, rysowania wykresów, aplikacje astronomiczne 3D, a także wprowadzające w świat fraktali. Do poważniejszych zastosowań nadają się programy takie, jak: Maxima (środowisko do obliczeń symbolicznych), Scigraphica (program do wizualizacji i analizy danych) czy Ghemical (program do modelowania cząsteczek chemicznych).

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
Aurox 9.4: Linux dla początkujących

Interfejs aplikacji pocztowej Kmail

Najważniejsza zmiana w Auroksie 9.4, to inny sposób przygotowywania CD - jest jeden zestaw dla wszystkich krajów, a poza tym płyty zostały tak przygotowane, że można z nich korzystać za pomocą narzędzia apt. Wystarczy wkładać kolejno pierwsze cztery płyty z dystrybucją i jako root wydać przy każdej z nich polecenie: apt-cdrom add. W nowym Auroksie środowisko KDE to wersja, którą można określić jako 3.2.1+ (część pakietów pochodzi jeszcze z wersji 3.2.1).

Jest również nowa wersja KOffice 1.3.1, a także najnowsza wersja pakietu biurowego OpenOffice.org 1.1.1., którego wygląd został lepiej zintegrowany ze środowiskiem GNOME. Co ważne, w pakiecie poprawione zostały filtry importu z formatu DOC. Poprawiona została zresztą większość pakietów, w tym m.in. kernel, sterowniki alsa czy narzędzia multimedialne (mplayer, xine, xmms).

Wymagania

Do poprawnej pracy w środowisku graficznym wymagany jest procesor Pentium 400 MHz lub wyższy i 128 MB pamięci RAM (do pracy w trybie tekstowym wymagania są oczywiście niższe). Minimalna instalacja zajmuje ok. 600 MB, wszystkie pakiety zajmują ok. 7 GB (użytkownik decyduje, które aplikacje i usługi zainstalować). Nie powinno być również większych problemów z rozpoznaniem, skonfigurowaniem i poprawnym działaniem zainstalowanego w komputerze sprzętu. Środowisko X Window System wspiera karty 2D i 3D (m.in. ATI Radeon, FireGL), zintegrowane układy Intela, czy Nvidii.

Biorąc po uwagę koszty (praktycznie zerowe), dostępne oprogramowanie (aż 7 GB), polonizację systemu oraz aplikacji, dostępną dokumentację, prostotę obsługi, kompatybilność z innymi systemami – Aurox Linux wydaje się być bardzo dobrą propozycją zwłaszcza dla kogoś, kto z Linuksem nie miał jeszcze do czynienia.

Najnowszą wersję Auroksa można pobrać z serwerów ftp:

ftp://ftp.tpnet.pl/d1/aurox

ftp://ftp.tuwien.ac.at/pub/linux/aurox/

Więcej informacji:

http://www.aurox.org