Australijczycy oskarżają Google o wprowadzanie konsumentów w błąd

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie sądowe przeciwko Google.

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) wszczęła postępowanie przed sądem federalnym skierowane przeciwko firmie Google i jej lokalnym spółkom zależnym w sprawie gromadzenia i wykorzystywania danych lokalizacyjnych przez system Android.

Australijczycy oskarżają Google o wprowadzanie konsumentów w błąd

Źródło: Google

Firma oskarżona została o wprowadzanie w błąd użytkowników systemu Android w dwóch dosyć istotnych kwestiach. Jedną z nich jest fakt, że mobilny system operacyjny rozwijany przez Google nadal gromadzi dane dotyczące lokalizacji nawet w przypadku, jeżeli opcja "Historia lokalizacji" jest zdezaktywowana, dopóki ustawienie "Działalność w sieci i aplikacjach" pozostaje włączona.

Według ACCC użytkownicy sprzętu pracującego pod kontrolą Androida nie są informowania o tym, że nawet jeżeli Historia lokalizacji jest wyłączona to Google nadal może uzyskiwać, przechowywać i przetwarzać dane osobowe użytkownika do wielu celów.

Przewodniczący ACCC - Rod Sims argumentuje, że pozew ma uświadomić użytkownikom, że wyłączenie Historii lokalizacji nie powoduje, że Google przestaje zbierać dane dotyczące lokalizacji użytkowników.

Komisja twierdzi, że Google wprowadził konsumentów w błąd nie mówić nic o tym, że inne ustawienie również musi zostać wyłączone, aby system nie gromadził danych o lokalizacji.

ACCC uważa, że Google wykorzystuje gromadzone dane do różnych celów takich, jak personalizacja reklam, analizowanie danych demograficznych, mierzenie wydajności reklam, świadczenia usług reklamowych dla firm trzecich oraz tworzenia anonimowych statystyk i udostępniania ich reklamodawcom.

Rzecznik Google zapytany o stanowisko firmy odpowiedział "Obecnie analizujemy szczegóły tych zarzutów... Kontynuujemy współpracę z ACCC i zamierzamy bronić się w tej sprawie".