Australijskie dane rządowe na aukcji

Australijska państwowa agencja transportów pasażerskich (STA) wystawiła na aukcję 12 starych komputerów IBM RS/6000 w cenie około 20 dolarów każdy. Komputerowiec, który je kupił znalazł na nich wiele ciekawych informacji...

Geoffrey Huntley z Sydney, który kupił na aukcji niepotrzebne urzędnikom komputery z ciekawości zaczął przeglądać ich zawartość. Okazało się że informatycy STA wystawili na publiczną aukcję komputery z kompletnym systemem operacyjnych i - co ciekawsze - kompletem danych. Z systemów nie usunięto baz danych, plików z hasłami, dokumentów. Całość sprawiała takie wrażenie jakby pewnego dnia zamknięto system do konserwacji, a następnego wystawiono komputery na sprzedaż - można wywnioskować z opisu Huntleya, który na swojej stronie opublikował przykładowe dokumenty znalezione w systemie.

Na jednej z maszych Huntley znalazł m.in. kompletne oprogramowanie do systemu sprzedaży biletów autobusowych i promowych używane w Sydney. Dostęp do systemu uzyskał bez większych problemów odgadując trywialne hasło administratora, które było takie samo jak jego login.

Przedstawiciel agencji wyjaśnił że komputery po zakończeniu okresu eksploatacji zostały przekazane firmie, która je dostarczyła z zastrzeżeniem że system zostanie wyczyszczony ze wszystkich informacji przed ewentualnym przekazaniem sprzętu innym osobom. Jak widać, firma nie wywiązała się z tego obowiązku. Czy teraz pracownicy agencji będą samodzielnie upewniać się że w systemie nie zostało nic co nie powinno trafić w niepowołane ręce? Chyba powinni.


Zobacz również