Authoring DVD od A do Z


Kodowanie materiału wideo i audio

Authoring DVD od A do Z

Jednym z lepszych jakościowo programowych encoderów MPEG jest Canopus ProCoder.

Aby utworzyć w procesie authoringu DVD płytę, należy przede wszystkim w odpowiedni sposób skompresować materiał wideo, używając kompresji MPEG. Służą do tego specjalne programy określane jako encodery. W zależności od potrzeb oprogramowania do authoringu DVD, skompresowane pliki powinny być zapisane w postaci odrębnych strumieni wideo i audio (elementary stream), lub jako jeden plik (program stream albo system stream). Na rynku oprogramowania dostępnych jest wiele encoderów, umożliwiających zakodowanie obrazu o dobrej jakości.

Do najlepszych można z pewnością zaliczyć: CinemaCraft Encoder SP, Canopus ProCoder oraz TMPGEnc Plus. Przy częstym tworzeniu płyt DVD warto zastanowić się nad możliwością skorzystania z kart oferujących sprzętowe kodowanie materiałów w formacie MPEG-2 w czasie rzeczywistym.

Rolę taką mogą z powodzeniem pełnić karty do edycji wideo, np. Canopus DVStorm 2 Pro lub Matrox RT.X100.

Przy odpowiednio szybkim procesorze, również niektóre programy, np. Ulead DVD MovieFactory, umożliwiają bezpośrednie przechwytywanie w formacie MPEG-2 przy użyciu zwykłego kontrolera IEEE-1394 OHCI.

Authoring DVD od A do Z

Sonic SD-1000 to wysokiej klasy sprzętowy encoder obrazu i dźwięku firmy Sonic Solutions.

Kodowanie dźwięku w formacie MPEG-1 Layer 2 może być przeprowadzane wraz z kompresją obrazu. Do kodowania w formacie Dolby Digital można użyć oprogramowania firmy Sony Media Software (dawniej Sonic Foundry), natomiast do kodowania dźwięku w formacie DTS można wykorzystać program SurCode DVD-DTS firmy Minnetonka.

Dla profesjonalistów wymagających najwyższej jakości przeznaczone są zaawansowane specjalizowane karty sprzętowych encoderów, oferujące kodowanie zarówno obrazu, jak i dźwięku.

Jako przykład mogą posłużyć systemy firmy Sonic Solutions z serii SD-500/1000/2000. Umożliwiają one kodowanie w czasie rzeczywistym obrazu z jedno- lub dwuprzebiegowym kodowaniem o stałym (CBR) lub zmiennym (VBR) transferze danych. W czasie rzeczywistym kodowany jest w również dźwięk w formacie LPCM, MPEG-1 Layer 2, oraz Dolby Digital.

Zapis i powielanie płyt DVD-Video

Authoring DVD od A do Z

Canopus DVStorm 2 Pro karta do edycji wideo ma wbudowany moduł StormEncoder, umożliwiający kodowanie materiału wideo do formatu MPEG.

Większość oprogramowania do authoringu DVD zapewnia bezpośredni zapis na płytę DVD wcześniej skompilowanych danych. Jeżeli program do authoringu DVD, nie rozpoznaje nagrywarki, to można skorzystać z opcji zapisu obrazu płyty lub skompilowanych danych znajdujących się w katalogu Video_TS. Do tego celu można użyć np. popularnego programu Nero - Burning ROM 5.5/6.0.

Do utworzenia płyty "matki" i jej masowego powielenia w tłoczni używa się płyt typu "DVD for Authoring Use", które można nagrać w specjalnej nagrywarce Pioneera DVR-201, przeznaczonej do tego celu. Innym powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest zapis obrazu płyty na specjalnej kasetce w napędzie DLT.

W obu przypadkach wraz ze zmultipleksowanymi danymi zapisywane są dodatkowe informacje wymagane w procesie masteringu, określane jako DDP (Disc Descriptor Protocol).

Authoring DVD od A do Z

SurCode DVD-DTS firmy Minnetonka służy do kodowania wielokanałowego dźwięku w formacie DTS.

Należy też zwrócić uwagę na naklejki na płytach DVD, które często mogą sprawiać problemy z poprawnym odczytem nagranej płyty w odtwarzaczach DVD.

Wpływa na to zmiana warunków, w których płyta z naklejką jest źle wyważona, co w przypadku wysokich obrotów w przypadku płyt DVD powoduje powstanie dużych sił odśrodkowych, a co za tym idzie błędów odczytu. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest nadruk nanoszony na płytę bezpośrednio z drukarki.

Możliwość taką ma np. drukarka Epson Stylus Photo 900. Niestety, nadruk taki możliwy jest tylko na płytach tzw. Printable o specjalnej białej, szorstkiej powierzchni. Przy większych ilościach płyt można zastanowić się nad zastosowaniem sitodruku.

W tym przypadku należy używać płyt tzw. Bulk, nie posiadających na powierzchni nadruku firmowego producenta płyty.