Auto-Backup

Auto-Backup to bezpłatna (w wersji podstawowej) usługa, która służy do automatycznego tworzenia kopii zapasowych plików i przechowywania ich na serwerach w Internecie. Nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, charakteryzuje się prostotą użytkowania i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.


Auto-Backup

Informacje:http://www.auto-backup.pl Cena: bezpłatny/1 GB lub 9 zł/3 GB/kwartał Ocena: 9,0

Szybki start

Auto-Backup

Auto-Backup

Aby skorzystać z usługi, musisz najpierw pobrać i zainstalować bezpłatny program Auto-Backup. Przy pierwszym uruchomieniu zakładasz konto w witrynie usługi - podajesz swój e-mail, ustalasz hasło, akceptujesz regulamin. Następnie wskazujesz pliki i foldery, z których ma być utworzona kopia zapasowa. Ta czynność może niektórym sprawić problemy - w końcu nie każdy wie gdzie na komputerze są przechowywane np. ustawienia przeglądarek internetowych, komunikatorów internetowych czy choćby zawartość pulpitu. Przewidzieli to twórcy usługi i zaopatrzyli program w prosty kreator, który automatycznie wyszukuje wspomniane newralgiczne zasoby i dodaje je do grupy plików przeznaczonych do backupu. Co więcej, zawiera on filtry, które pozwalają na wykluczenie z kopii zapasowej plików określonego rodzaju, np. filmów, muzyki, obrazków, skompresowanych archiwów itd.

Dalej wszystko przebiega automatycznie. Pliki lądują w końcu na twoim koncie na serwerze i od tej pory możesz spać spokojnie - dane zostały zabezpieczone.

Jak to działa

Usługa została stworzona z myślą o wszystkich użytkownikach komputerów, w tym także tych nie mających żadnego doświadczenia. Dlatego program, który zawiaduje całym procesem backupowania danych działa praktycznie bezobsługowo, zgodnie z zasadą "zainstaluj i zapomnij". Nie wymaga konfiguracji i samodzielnie dba o wykonywanie kopii zapasowych, przy czym robi to w tle, nie przeszkadzając użytkownikowi w normalnej pracy. Stale pilnuje aktualności kopii i nie wysyła plików na ślepo, lecz porównuje ich sumy kontrolne, dzięki czemu na serwer trafiają tylko pliki nowe i zmienione. W ten sposób po pierwszym wykonaniu pełnych kopii łącze internetowe nie jest nadmiernie eksploatowane. Jeśli podczas jednej sesji nie uda się wysłać wszystkich plików, program automatycznie wznowi ich wysyłanie przy następnym uruchomieniu komputera.

Funkcje zaawansowane

Bardziej wymagający użytkownicy mogą wpływać na działanie programu. Dostępna jest opcja pozwalająca na ograniczanie prędkości wysyłania plików. Przydaje się to, gdy mamy słabsze łącze lub chcemy równocześnie używać go do innych celów. Można też na pewien czas całkowicie wstrzymać upload lub wybrać opcję wysyłania plików tylko wtedy, gdy komputer nie jest używany.

W programie da się zupełnie dowolnie ustawić częstotliwość sprawdzania aktualności kopii zapasowej, podobnie jak liczbę poprzednich wersji plików przechowywanych na serwerze.

W zakładce Statystyki i transfer jest przycisk Usuń pliki, który pomoże nam łatwo zarządzać kopią zapasową, gdy uznamy, że np. niektórych plików już nie potrzebujemy.

Warto też wspomnieć, że program obsługuje połączenia za pośrednictwem serwerów proxy, zaś dostęp do niego może być chroniony hasłem.

Bezpieczeństwo

Wysyłanie plików na serwer przebiega przy użyciu bezpiecznego, szyfrowanego protokołu SSL. Ale jeszcze przed wysyłką pliki są szyfrowane za pomocą algorytmu AES. Tak więc nawet administratorzy usługi nie mają dostępu do zawartości twoich plików. Wiąże się z tym pewne zagrożenie: jeśli zapomnisz bądź zgubisz swoje hasło, nie będziesz mógł odzyskać swoich danych.

Jeśli masz wysokie wymagania w kwestii bezpieczeństwa, możesz samodzielnie przechowywać swój klucz szyfrujący, który domyślnie jest trzymany na specjalnie wydzielonym serwerze. W takim wypadku klucz zostanie stamtąd usunięty i będziesz go mógł zapisać w postaci pliku na dowolnym nośniku lub nawet wydrukować. Uzyskasz w ten sposób możliwość ograniczenia dostępu do kopii zapasowej tylko z wybranego komputera.

Co za ile?

Na starcie każdy dostaje 3 GB miejsca na swoje pliki. Po 3-miesięcznym okresie próbnym masz do wyboru: albo dalej nic nie płacisz i godzisz się na pojemność ograniczoną do 1 GB, albo decydujesz się na jeden z wariantów płatnych. W tym wypadku wybierasz dla siebie jedną z wersji usługi, które różnią się pojemnością - 3 GB, 30 GB lub bez limitu, w cenie brutto odpowiednio 9 zł, 49,80 zł lub 150 zł za kwartał. Możliwe jest regulowanie należności w trybie kwartalnym, półrocznym i rocznym, z preferencją typową dla wszelkich abonamentów, tzn. im dłuższy okres, tym niższa cena jednostkowa usługi. W przeliczeniu na 1 GB przechowywanych danych cena ta waha się od 43 gr do 1 zł miesięcznie. W nielimitowanej wersji może być jeszcze niższa, np. ok. 20 gr miesięcznie przy 100 GB przechowywanych plików.

Jakieś wady?

Jak na pierwszą odsłonę, program jest godny pochwały. Na pewno jednak dopracowania wymaga kreator służący do wybierania plików. Powinien on uwzględniać więcej zasobów niż tylko pulpit, folder Moje dokumenty czy ustawienia przeglądarek i komunikatorów - przede wszystkim skrzynki pocztowe, które zdecydowanie warto backupować, ale również ustawienia innych programów (w tym playlisty, skórki, szablony...), a może i niektórych gier.

Rzeczą zupełnie niezależną od usługi Auto-Backup, ale bardzo ważną dla jej funkcjonowania, jest mała przepustowość przeciętnych łączy internetowych w Polsce. Warto sobie uświadomić, że na łączu typu Neostrada 512 kb/s prędkość wysyłania danych wynosi tylko 128 kb/s, czyli 16 KB/s. Wysłanie przez tak wąskie gardło 1 GB danych zajęłoby ok. 18 godzin przy mało realnym założeniu, że transfer odbywa się bez przerwy z maksymalną prędkością. A przecież typowa jak na dzisiejsze czasy kopia zapasowa ma wielkość co najmniej kilku, a często nawet kilkunastu gigabajtów.

Plusy:

  • usługa w podstawowej wersji bezpłatna
  • wysoki stopień zautomatyzowania
  • wysoki poziom bezpieczeństwa

Minusy:

  • długotrwałe wysyłanie plików na słabszych łączach

Podsumowanie: bardzo przydatna usługa, która zabezpiecza przed utratą danych i związanymi z tym kłopotami.