Auto-backup.pl - prosta archiwizacja plików online

We wtorek, 27 stycznia, miała miejsce premiera nowej sieciowej usługi tworzenia kopii zapasowych plików. Za stworzenie i uruchomienie serwisu Auto-backup.pl oraz programu o tej samej nazwie odpowiedzialni są autorzy strony Chomikuj.pl - firma Team Solutions.

Program Auto-backup.pl można pobrać po wejściu na stronę internetową usługi. Korzystanie z podstawowej wersji usługi jest bezpłatne - nowy użytkownik po pobraniu i zainstalowaniu niewielkiego instalatora musi stworzyć konto. Po wypełnieniu tych formalności otwiera się główne okno programu, z poziomu którego można dokonywać wszystkich czynności zgodnych z przeznaczeniem Auto-backup.pl. W tym momencie można wskazać, które pliki zostaną objęte ochroną, czyli skopiowane na zewnętrznym serwerze. Autorzy programu przewidzieli opcję automatycznego back-upu folderu Moje dokumenty, Pulpitu, obu tych lokacji i ustawień programów. Użytkownik może oczywiście sam sprecyzować, kopia zapasowa jakich danych ma zostać utworzona.

Auto-backup.pl

Auto-backup.pl

Przy przesyłaniu danych program dokładnie informuje użytkownika, jaki ich odsetek stanowiły poszczególne typy plików (filmy, obrazy, muzyka, dokumenty biurowe, archiwa ZIP/RAR i inne formaty). Mamy również dostęp do pełnej listy plików. Ponadto użytkownik może sprecyzować, z jaką częstotliwością program ma sprawdzać, czy w danym folderze zaszły zmiany wymagające back-upu nowych plików. Na koniec wystarczy tylko podać nazwę katalogu serwerowego na pliki i kliknąć OK. Operacja kopiowania danych będzie odbywać się w tle. Twórcy usługi przekonują, że dane przechowywane na firmowych serwerach są całkowicie bezpieczne - dbają o to zastosowane certyfikaty SSL, jak również algorytmy szyfrowania TLS i AES (pliki są szyfrowane lokalnie, jeszcze przed wysłaniem ich na serwer).

Podstawowa wersja programu nakłada na użytkownika limit w postaci ograniczonego miejsca na serwerze - można w ten sposób przechować nie więcej niż 1 GB danych. Miesięczny transfer również nie może przekroczyć bariery 1 GB. Zwiększenie tych limitów do poziomu 3 i 30 GB, jak również opcja nieograniczonego back-upu są możliwe po dokonaniu opłaty - szczegółowy cennik oraz sposoby płatności dostępne są na stronie Auto-backup.pl. W wypadku utraty danych na komputerze, np. w wyniku przypadkowego wykasowania, z pomocą przychodzi wbudowany w aplikację kreator odzyskiwania plików - oczywiście pomocny wtedy, gdy kopie usuniętych danych uprzednio skopiowaliśmy na serwer.

Wymagania systemowe aplikacji to przede wszystkim system Windows (w wersji 2000 lub nowszej), 10 MB wolnego miejsca na dysku twardym oraz stałe połączenie z Internetem. Aplikacja wymaga również posiadania środowiska .Net Framework w wersji 2.0 lub nowszej, jednak w wypadku jego braku sama pobierze i zainstaluje niezbędne pliki.