AutoCAD w nowym tysiącleciu

AutoCAD, jeden z najpopularniejszych programów wspomagających projektowanie, doczekał się nowej wersji, sygnowanej liczbą 2000.

AutoCAD, jeden z najpopularniejszych programów wspomagających projektowanie, doczekał się nowej wersji, sygnowanej liczbą 2000.

AutoCAD 2000 nie przynosi rewolucyjnych zmian, lecz, bazując na metodach wypróbowanych w 14 już wersjach tej aplikacji, poprawia efektywność, współpracę z użytkownikiem i otoczeniem (przez które rozumiemy także Internet).

AutoCAD w nowym tysiącleciu
Zmiany w stosunku do wersji 14 polegają głównie na zwiększeniu wygody korzystania z programu, czemu służy nowe środowisko pracy nazwane Heads-Up Design. Usprawnia ono pracę użytkownika, który teraz będzie mógł się skupić na istocie tworzonego projektu, a nie na obsłudze aplikacji. W praktyce mamy do czynienia z ulepszonym interfejsem oraz kilkoma przydatnymi dodatkami, np. QDIM, czyli narzędziem do szybkiego nanoszenia wymiarów poszczególnych części projektu. Jedną z nowości jest Multiple Design Environment, czyli umożliwienie użytkownikowi pracy nad wieloma projektami jednocześnie - możemy przenosić obiekty i ich właściwości pomiędzy otwartymi plikami, kopiować i wklejać poszczególne elementy. Przemieszczanie się w obrębie kilku projektów nie wymaga przerywania wykonywanych operacji.

W korzystaniu z gotowych elementów pomoże DesignCenter. Dzięki niemu można nawigować po twardym dysku, przeglądać zawartość plików AutoCAD-a i np. kopiować wybrane elementy czy ustawienia do bieżącego projektu. W DesignCenter spotkamy polecenia znane z Windows 95/98, np. Find lub Favorites. Ich działanie łatwo odgadnąć, choć tutaj dotyczą one przeszukiwania plików AutoCAD-a.

AutoCAD w nowym tysiącleciu
W najnowszej wersji AutoCAD-a mamy do dyspozycji nowe narzędzia służące wizualizacji projektów. Na uwagę zasługuje opcja 3DOrbit, która umożliwia wygodne "obejrzenie" projektowanej części - w postaci rysunku szkieletowego lub pseudorealistycznej grafiki trójwymiarowej opartej na technologii OpenGL.

Chociaż AutoCAD przeznaczony jest głównie do projektowania płaskiego, to w wersji 2000 otrzymujemy zestaw narzędzi do tworzenia i modyfikacji brył opartych na silniku ACIS 4.0, znanym z innych programów CAD.

AutoCAD 2000 nie zawiera pewnych opcji, które są dostępne we wcześniejszej wersji, LT 98 (np. związanych z metodami "przeciągnij i upuśćÓ). Wiąże się to z odrębnym trybem produkcji obu programów oraz nowym środowiskiem AutoCAD 2000 (MDE). Firma Autodesk zapowiada uzupełnienie brakujących opcji w nowych wersjach AutoCAD-a oraz zaktualizowanie ich pod kątem pracy w systemie Windows 2000 (czyli Windows NT 5.0).

AutoCAD 2000 pozwala także na zmianę formatu zapisu danych (plików DWG). Nowy format nie będzie odczytywany w poprzednich wersjach programu, ale na szczęście zawsze możemy zapisać projekt w jednym formacie wersji 14. AutoCAD 2000 nie potrafi, niestety, zapisać pliku DWG w wersji 12

- przeniesienie projektu do tej wersji wymaga użycia innego sposobu zapisu, czyli formatu DXF. Inną niedogodnością może być nowy standard sterowników ploterów, Heidi Device Interface, który zastąpił dotychczas używany ADI. AutoCAD 2000 nie współpracuje ze sterownikami ADI.

Chociaż AutoCAD 2000 korzysta z nowych technik programistycznych, np. klas MFC i VBA, to w użyciu pozostaje także wysłużony LISP - obecnie pod nazwą Visual LISP. Technologia ta, według zapewnień producenta, będzie używana również w następnych wersjach AutoCAD-a.

AutoCAD 2000 nie ma dużych wymagań sprzętowych. Zalecana przez producenta konfiguracja to Pentium 133 MHz z 32M RAM, dobra karta graficzna i napęd CD-ROM, chociaż program powinien działać już w komputerach klasy Pentium 90 MHz. Według zapewnień producenta wschodnioeuropejskie wersje AutoCAD-a 2000 pojawią się już w czerwcu tego roku.