Autodesk 3ds Max Design 2010

Firma Autodesk zaprezentowała najnowsze wydanie aplikacji do tworzenia grafiki i animacji 3D. 3ds Max Design 2010, jak przekonuje producent, charakteryzuje się co najmniej 350 nowościami, w tym modułem Exposure, służącym do analizy oświetlenia w czasie rzeczywistym i systemem modelowania i nakładania tekstur Graphite (oferującym 100 nowych narzędzi kreacji). Oprogramowanie ma trafić do sprzedaży już w marcu br.

Wersja Design oferuje zasadniczo te same funkcje co podstawowe wydanie 3ds Max, tyle że jest dodatkowo wyposażona w moduł Exposure i skierowana do nieco innego grona odbiorców. W przeciwieństwie do wydania podstawowego, adresowanego do twórców działających w szeroko pjętej branży rozrywkowej (film, gry), Design ma być narzędziem pracy architektów, inżynierów i projektantów przemysłowych.

Oprócz wymienionych nowości 3ds Max Design 2010 charakteryzuje się przebudowanym Material Explorerem, integracją z innym oprogramowaniem Autodesk (Revit Architecture i AutoCAD), systemem tworzenia efektów cząsteczkowych PFlowAdvanced czy też nowym wielościeżkowym modułem dźwiękowym ProSound.

Do pracy z nowym 3ds Max Design wymagany jest system operacyjny Windows XP Professional (SP2/SP3) i Vista (Business, Premium, Ultimate) - także w wersjach 64-bitowych. Posiadacze komputerów Mac mogą skorzystać z programu, jeśli dysponują kopią Windows i uruchamiają ten system w trybie Boot Camp. Minimalne wymagania sprzętowe obejmują procesor Intel Pentium 4 lub nowszy (bądź AMD Athlon 64 lub nowszy), 1 GB pamięci RAM, 2 GB wolnego miejsca na dysku + 1 GB na plik wymiany, kartę graficzną ze wsparciem dla Direct3D 10, Direct3D 9 lub OpenGL i 128 MB RAM.

Sugerowana cena kopii 3ds Max 2010 Design została ustalona na 3495 USD (aktualizacja z wydania 2009 kosztować ma 895 dolarów). Aplikacja dostępna będzie również na zasadzie subskrypcji - w tym wypadku rok pracy kosztować będzie 495 dolarów.

Więcej informacji: Autodesk