Autodesk: darmowe tworzenie DWF

Wiadomość ta ucieszy zapewne wszystkich użytkowników programów CAD oraz specjalistów wykorzystujących w codziennej pracy format DWF. Firma Autodesk udostępniła bowiem bezpłatne narzędzie do tworzenia takich plików - DWF Writer 2.

Format autorstwa Autodesku zaczyna odgrywać coraz większą rolę obok dominującego obecnie standardu publikacji elektronicznych - PDF'a. Nie da się ukryć, iż pod pewnymi względami nawet z nim wygrywa, jednak nie można jeszcze obecnie powiedzieć o wielkim boomie DWF'a, chociażby ze względu na fakt dość ścisłego przeznaczenia.

DWF w największym stopniu satysfakcjonuje zapewne wąską grupę specjalistów. Oferuje bowiem dokładne odwzorowanie złożonych wykresów oraz rysunków projektowych. Znajdzie swoich zagorzałych zwolenników wśród architektów, inżynierów, naukowców oraz budowniczych. Nie bez znaczenia pozostaje również kompresja. Jest ona nieporównywalnie wyższa, od stosowanej w przypadku PDF. Owocuje to niewielkimi rozmiarami plików wynikowych. Nie tracą one przy tym na jakości. Ułatwia to znacznie wymianę informacji z wykorzystaniem sieci komputerowej. Nawet poczciwe dyskietki mogą w tym wypadku służyć jako nośnik. DWF sprawdza się również jako narzędzie kartograficzne. Przy jego pomocy możemy tworzyć niezwykle szczegółowe mapy.

Do odczytywania plików DWF firma Autodesk proponuje autorską aplikację o nazwie Express Viewer. Jest ona także dostępna bezpłatnie. Możemy pobrać samodzielną wersję aplikacji lub wtyczkę do przeglądarki Internet Explorer. Nieskomplikowany interfejs pozwala na łatwe poruszanie się po programie. Podgląd pliku możemy dowolnie powiększać i pomniejszać. Przy powiększaniu nie tracimy na jakości rysunku.

Darmowy program DWF Writer 2 do pobrania: http://www.autodesk.com/dwfwriter

Więcej informacji: http://www.autodesk.com


Zobacz również