Autodesk kończy współpracę z firmą Foundry

Z początkiem stycznia br. brytyjska firma Foundry straciła status członka programu Autodesk Authorised Developer Network. Współpraca obu firm trwała 12 lat. Równocześnie zmniejszone zostały opłaty licencyjne za korzystanie z rozszerzeń Furnace, Tinder i Keylight.

W ofercie firmy Foundry znajdują się m.in. komercyjne rozszerzenia funkcjonalne dla zaawansowanych aplikacji Autodesk. Aplikacje Furnace, Tinder i Keylight są wykorzystywane przez wielu profesjonalnych użytkowników Autodesk Flame oraz Inferno. Oficjalnym powodem zakończenia współpracy jest zaostrzenie konkurencji pomiędzy dwiema firmami. W 2007 roku brytyjska firma stała się właścicielem m.in. oprogramowania graficznego Nuke. Jest to rozwiązanie konkurencyjne dla rozwiązań z zakresu obróbki filmów, compositingu i post produkcji, takich jak Autodesk Combustion czy Toxik.

Według nieoficjalnych doniesień przedstawiciele sieci Autodesk Authorised Developer Network zobowiązali się, że wsparcie techniczne dla Furnace, Tinder i Keylight będzie kontynuowane. Równocześnie przedstawiciele firmy Foundry poinformowali o obniżce opłat za korzystanie ze wspomnianych rozwiązań. Ma ona sięgać nawet 80 proc. i stanowić pewnego rodzaju rekompensatę w związku z potencjalnymi utrudnieniami dotyczącymi dalszego rozwoju i wsparcia technicznego. Niepewny jest również los kolejnych wydań aplikacji Furnace, Tinder i Keylight.

Czytaj też:

Krótko: Autodesk finalizuje zakup technologii iLogic

Softimage|XSI już w rękach Autodesk

Politechnika Wrocławska partnerem Autodesk