Autodesk wydaje Softimage 7.5

Ukazała się nowa wersja programu animacyjnego Softimage, a zarazem pierwsza wydana pod szyldem Autodesk. Zmiana właściciela widoczna jest już na pierwszy rzut oka - nazwa aplikacji z Softimage|XSI została zmieniona na Autodesk Softimage.

Najnowsze wydanie narzędzia nosi numer 7.5 i wprowadza takie nowości jak obsługa renderera Mental Ray 3.7+ i wtyczki do tworzenia ubioru Syflex Cloth Simulator. Jest też wstecznie kompatybilne z wersją 7 - sceny stworzone w najnowszym wydaniu będzie można otwierać do edycji w Softimage|XSI 7. Z aplikacji mogą korzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows (XP Professional i Vista w wersji 32- i 64-bitowej) jak też posiadacze Linuksa 32/64bit. W tym ostatnim wypadku producent zaleca zwłaszcza dystrybucję Fedora Core 5 - używanie innych dystrybucji jest możliwe, ale Autodesk nie testował w nich programu ani nie zapewnia wsparcia technicznego.

Autodesk wydaje Softimage 7.5

Autodesk Softimage 7.5

Przypomnijmy, że transakcja odkupienia przez koncern Autodesk działu Softimage od firmy Avid została sfinalizowana w listopadzie 2008 r. W jej wyniku trzy najpopularniejsze obecnie komercyjne aplikacje do tworzenia animacji 3D - 3ds Max, Maya i Softimage|XSI - stały się własnością jednej spółki. Firma Autodesk była oskarżana o wrogie przejęcie (posądzano ją o zamiar wycofania Softimage z rynku, na czym miałyby skorzystać pozostałe dwa produkty - oba nabyte zresztą w wyniku przejęcia przez Autodesk dotychczasowych producentów, odpowiednio Discreet w 1990 r. i Alias w 2006 r.). Nowy właściciel odrzucał te oskarżenia, dając ostateczny dowód swoich intencji wydając nową edycję Softimage.

Program dostępny jest również w postaci 30-dniowej wersji testowej.

Więcej informacji: Autodesk Softimage