Autodesk zaangażowany w prace nad systemem drukującym ludzkie tkanki

Firmy Organovo oraz Autodesk nawiązały współpracę, której efektem ma być stworzenie zaawansowanych narzędzi pozwalających na drukowanie 3D ludzkich tkanek.

System drukowania 3D to wspaniały wynalazek, który może posłużyć np. do tworzenia egzoszkieletu dającego korzystającej z niego osobie szansę na normalne życie. Niestety technologia ta może także trafić do rąk osób, które zaprzęgną ją do takich prac, jak domowa produkcja (działającej!) broni. Ostatnia tragedia w Stanach Zjednoczonych, w której zginęło 27 osób (w tym 20 dzieci) pokazuje, że nie należy bagatelizować tego zagrożenia.

Na szczęście druk 3D znajduje coraz więcej fantastycznych zastosowań, które mają na celu ratowanie ludzkiego życia. Ostatnim tego przykładem jest nawiązanie współpracy pomiędzy firmami Organovo oraz Autodesk, w ramach której powstać ma oprogramowanie pozwalające na tworzenie ludzkich tkanek. Mogłyby one być następnie wykorzystane w chirurgii, lub podczas testowania leków. Podstawą tego systemu zostanie pozwalająca na drukowanie biologicznego materiału biodrukarka NovoGen MMX (na zdjęciu).

________________

Fantastyczna technologia! Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu.