Automatyczne sterowanie

Włączane automatycznie światło, system alarmowy rozpoznający domowników, inteligentne zestawy kina domowego, system telefoniczny, sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, włączanie podlewania trawnika to nie fragment scenariusza filmu, ale rzeczywistość. Urządzenia będące składnikami inteligentnego domu na dobre zagościły pod naszymi dachami.


Włączane automatycznie światło, system alarmowy rozpoznający domowników, inteligentne zestawy kina domowego, system telefoniczny, sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, włączanie podlewania trawnika to nie fragment scenariusza filmu, ale rzeczywistość. Urządzenia będące składnikami inteligentnego domu na dobre zagościły pod naszymi dachami.

Prawdopodobnie najbardziej popularną kategorią inteligentnego domu jest obecnie zarządzanie światłem. Nikogo nie dziwi lampa na podjeździe, która włącza się, gdy zapadają ciemności lub kiedy detektor ruchu zarejestruje czyjąś obecność. Takie urządzenia można kupić w supermarkecie za niewielką kwotę. Innym aspektem może być system zabezpieczeń, alarm i czujniki wszelkiego rodzaju - dymu albo rozlewającej się w łazience wody. W cyfrowym domu można sterować wszystkim. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i zasobności portfela.

Sterujemy swoim pokojem

Automatyczne sterowanie

Obraz przesyłany za pośrednictwem sieci Wi-Fi to nowość w telefonach przeznaczonych do domu. Philips rozpoczął już sprzedaż urządzeń z wbudowaną kamerą i kolorowym wyświetlaczem.

Co można kontrolować za pomocą cyfrowych urządzeń, które zarządzają naszym domem lepiej i wydajniej niż najbardziej oddany służący? Najprostszym i najtańszym elementem wyposażenia jest wspomniane oświetlenie. Korzystając z kilku modułów, można samodzielnie wykonać bezprzewodowy system włączania i ściemniania świateł w całym domu. Zamiast płacić firmie za ochronę co miesiąc grube pieniądze, można samodzielnie zainstalować system zabezpieczający dom, który będzie nie tylko profesjonalny, ale również bardziej użyteczny. Gdy zebranie w biurze się przedłuża, a twoi goście mają przyjść lada chwila, wystarczy otworzyć im przez Internet frontowe drzwi. Analogicznie możesz zamknąć drzwi do garażu, które żona zostawiła otwarte, wyjeżdżając na przedpołudniowe zakupy. A co powiesz na system telefoniczny - rozwiązanie znane z biur, które sprawdza się znakomicie również w domu? Identyfikacja numerów i odpowiednie urządzenia sprawią, że system będzie łączył tylko te osoby, z którymi chcesz rozmawiać. Każdy telefon służyłby, oczywiście, jako końcówka do zdalnego sterowania głosem innymi urządzeniami domowymi. Po pracy przychodzi czas na relaks. Nic tak nie koi nerwów, jak obejrzenie ulubionego filmu lub meczu na kanale sportowym. Wyobraź sobie, że trzymasz w ręku pilota do wszystkich urządzeń multimedialnych - steruje telewizorem, magnetowidem, tunerem telewizji satelitarnej i sprzętem audio. Zamiast kilkudziesięciu przycisków masz do dyspozycji w pełni konfigurowalny ekran dotykowy z eleganckimi ikonami.

Gdy w nocy nie chce ci się wstawać, aby wzmocnić ogrzewanie, możesz wydać polecenie przez telefon komórkowy. Jest opcja powiadamiania użytkownika o przekroczeniu progowych temperatur (maksymalnej - nieodpowiedniej dla zwierząt i roślin, oraz minimalnej - niebezpiecznej dla instalacji wodno-kanalizacyjnej). Amatorzy nowinek technicznych już od kilku lat mogą zainstalować ogrodzie system automatycznego nawadniania. Oprócz wygody (nie trzeba samodzielnie podlewać) trawnik, dzięki czujnikom pogody i wilgotności, otrzyma odpowiednią ilość wody.

Różne sposoby kontroli

Automatyczne sterowanie

Czteroprzyciskowy włącznik światła można umieścić w dowolnym miejscu na ścianie, a jego instalacja powinna zająć nie więcej niż kilkanaście minut. Cena wynosi 18 dolarów.

Różne są technologie sterowania urządzeniami domowymi i trudno mówić o przewadze którejś z nich. Również trudno byłoby namówić kogoś do przełączania programów telewizyjnych "superpilotem" o zasięgu radiowym trzech kilometrów, bo przez przypadek mógłby przełączać programy wszystkim sąsiadom. Podobnie jest z wydajną siecią komputerową. Jeżeli często korzystasz z aplikacji sieciowych i zasobów udostępnianych przez innych, to sprawdzone rozwiązania kablowe uznasz za lepsze od najszybszego łącza bezprzewodowego. Do tematu należy podejść z pewną rezerwą, pamiętając, że żadna z metod nie jest ogólnie przyjętym standardem.

X10 to znany w Stanach Zjednoczonych język komunikowania się różnych urządzeń domowych. Technologia ta wykorzystuje instalację elektryczną. Większość tego typu produktów jest tania i łatwo je zainstalować. W Stanach Zjednoczonych napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 110 V i takie są wymagane parametry urządzeń. Ponadto wtyczki mają inna budowę niż w krajach europejskich. Urządzenia zgodne z X10 dzielą się na odbiorniki i nadajniki. Konfiguracja odbiornika polega na nadaniu mu numeru identyfikacyjnego oraz numeru domu. Dzięki temu można zaprogramować nadajnik, który obsługuje do 256 urządzeń jednocześnie. Jeżeli chcesz zwiększyć tę liczbę, możesz dokupić kolejny nadajnik.

Są również takie rozwiązania, jak INSTEON, stanowiący połączenie rozwiązań znanych ze standardu X10 (przesyła dane na częstotliwości 120 kHz) oraz radiowej transmisji danych. Za jego pomocą można kontrolować praktycznie wszystkie urządzenia AGD. Więcej na ten temat znajdziesz na stroniehttp://www.insteon.net .

Jak wygląda cyfrowy dom?

Nie musi się różnić od znanych wszystkim projektów budowlanych i jedynie wprawne oko może rozpoznać "sztuczną inteligencję", obecną na każdym kroku. Na podjeździe do garażu powinien zostać umieszczony specjalny czujnik wibracji, który uruchamia mechanizm sterujący bramą wjazdową i drzwiami do garażu. Z odległości 6 m (czułość można regulować) rozpozna przejeżdżający samochód i odpowiednio zareaguje, otwierając drzwi garażowe i np. zapali światła w środku.

Na zewnątrz

Automatyczne sterowanie

ProntoPro Philipsa to jeden z najbardziej zaawansowanych pilotów uniwersalnych dostępnych na rynku. Kosztuje tyle, co dobry komputer, ale w zamian pozwala na sterowanie dowolną liczbą urządzeń. Emuluje zarówno piloty radiowe, jak i podczerwone. Układ obrazów prezentowanych na kolorowym ekranie LCD zmieniamy, korzystając z aplikacji pecetowej.

Lampy, które same się włączają po zmierzchu lub po wykryciu ruchu, stroboskopowe światła systemu alarmowego czy niewidoczna kamera telewizji przemysłowej nikogo nie powinny dziwić. Natomiast ciekawą propozycją może być czujnik parkowania umieszczony nie w zderzaku samochodu, ale w garażu. Po wydaniu 25 dolarów będziesz dokładnie wiedział, jak daleko możesz jeszcze podjechać do ściany. Sensor umieszczony jest na suficie i podobny efekt można osiągnąć, mocując piłeczkę tenisową na lince - kiedy parkujesz, piłeczka, dotykając szyby, zasygnalizuje "koniec trasy". Jednak laser wygląda zdecydowanie lepiej... Obok drzwi wejściowych obowiązkowo powinien się znaleźć zamek szyfrowy, dzięki czemu pozbędziesz się uciążliwych kluczy.

Wewnątrz

Po wejściu do środka koniecznie trzeba wyłączyć system alarmowy. Tradycyjny nie przyda się jednak szczęśliwym właścicielom kotów, psów lub innych zwierząt, które krążą po domu. W tym wypadku trzeba kupić specjalny czujnik ruchu. Wygląda dokładnie tak samo, jak tradycyjne składniki systemu alarmowego, jednak dzięki specjalnemu algorytmowi potrafi odróżnić zwierzęta od ludzi pod warunkiem, że mierzą nie więcej niż 92 cm i ważą do 36 kg. Warto również dokupić detektor dymu i ciepła, który zapobiegnie przykrym wypadkom z ogniem. Po wykryciu nadmiernego stężenia tlenku węgla podniesie alarm i powiadomi wszystkich w okolicy (lub zadzwoni po straż pożarną), że coś niedobrego dzieje się w domu).

Mając chwilę czasu, możesz podejść do ściany z ekranem dotykowym i za jego pomocą zorganizować pracę wszystkich urządzeń podłączonych do systemu. Duże i czytelne ikony ułatwiają przejście do wybranego menu pozwalającego sterować muzyką, salą telewizyjną, pracą klimatyzacji itp. Melomani na pewno będą zainteresowani umieszczeniem w całym domu głośników. Zamontowanie jednego panelu sterowania nie wyklucza posiadania innego - bardziej poręcznego lub bezprzewodowego systemu zarządzania domem. Taki dodatkowy pilot pozwoli ci rozsunąć zasłony lub podnieść rolety, nie wstając z fotela. W tym celu należy wydać kolejne 100 dolarów na silnik do przesuwania zasłon lub rolet.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego, który ma w miarę nowoczesną instalację centralnego ogrzewania, może sobie zafundować specjalny programator pieca. Umieszczany jest zwykle na ścianie i umożliwia kontrolę temperatury w całym domu oraz steruje ogrzewaniem. Na ścianie można również zainstalować bezprzewodowe wyłączniki świateł, które za pomocą fal radiowych wyłączą praktycznie wszystko.

Wszystko z ekranu komputera

Automatyczne sterowanie

Z poziomu komputera można teraz dowolnie regulować oświetlenie i multimedia w całym domu.

Żaden pilot czy bezprzewodowy włącznik nie daje takiej frajdy i poczucia kontroli, jak możliwość sterowania nawet pojedynczą żarówką za pomocą komputera i myszy. Marzeniem wielu była infrastruktura, do której można podłączyć praktycznie każde urządzenie domowe i z jednego miejsca sterować wszystkim. Oczywiście dużo wygodniej jest włączyć telewizor pilotem niż podchodzić do biurka, uruchamiać komputer i odpowiednią aplikację, aby wydać polecenie włączenia telewizora. Jednak centralne sterowanie wszystkim w domu daje inne możliwości - zapalania świateł w ogrodzie, sterowania urządzeniami w akwarium, zasuwania rolet, ustawiania klimatyzacji. Należy pamiętać, że po odpowiednim skonfigurowaniu Windows można się zalogować na komputerze z dowolnego miejsca na świecie!

Aby cieszyć się tą wizją, należy kupić małą przystawkę do komputera osobistego. Centrum systemu jest program sterujący. Aplikacja jest naprawdę łatwa w użyciu. Duże ikony przedstawiające żarówkę, wentylator lub urządzenia multimedialne nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, do czego służą. Okno podzielone na wiele ekranów przedstawia plan pomieszczeń (widok z góry) oraz zdjęcia poszczególnych pokoi. Zdjęcia wykonujemy sami, a następnie nanosimy na nie symbole poszczególnych urządzeń (żarówkę na żyrandol, wentylator na kratkę klimatyzacyjną itd.). Dzięki temu sterowanie nie wymaga wertowania schematów elektrycznych i połączeń, jest bardzo intuicyjnie. Co prawda, urządzenia multimedialne oferują nieco więcej funkcji niż ten program, ale podstawowe sterowanie (zmiana kanału, nagranie filmu, zmniejszenie głośności lub czasowe wyłączenie) powinno wystarczyć. Poza tym można utworzyć coś w rodzaju makra. Po naciśnięciu ikony z napisem "Śniadanie" światła w kuchni i jadalni zostają przestawione na maksymalną moc, a z głośników popłynie skoczna muzyka. Takich kombinacji jest nieskończenie wiele, od zaplanowania osobno każdej pory każdego dnia tygodnia do trybów specjalnych, takich jak "randka". Wszystkimi urządzeniami steruje się osobno, a podgląd listy zdarzeń i planowanie zadań umożliwiają optymalne zorganizowanie życia domowego.

Horror czy sielanka

Automatyczne sterowanie

Spsoby kontroli urządzeń domowych

Pozostaje jeszcze kwestia, czy cyfrowy dom jest komuś potrzebny? Na razie centralne sterowanie wszystkimi urządzeniami jest wciąż w fazie rozwoju. Firmy sprzedające domy nie zaskakują swoich klientów przedstawionymi powyżej urządzeniami. Mamy raczej do czynienia z coraz większą liczbą osobnych modułów elektronicznych, które nie potrafią ze sobą współpracować. W Stanach Zjednoczonych standard X10, wykorzystujący przewody elektryczne, jest na tyle powszechny, że powstają do niego aplikacje umożliwiające sterowanie komputerowe. Można oczywiście zbudować system za kilkaset tysięcy dolarów, ale będzie na niego stać kilka bogatych rodzin. Idea domu cyfrowego powinna być dostępna dla każdego, tak jak komputer, telewizor czy zestaw audio. Jednak czy będziemy szczęśliwsi, mogąc wykonywać wszystkie drobne czynności bez ruszania się z kanapy? Innym problemem może się okazać zawodność urządzeń. Gdy wyczerpie się bateria w przełączniku świateł lub pilocie, można ją po prostu zmienić, ale w wypadku zamka szyfrowego nie będzie to takie proste. Co się stanie, gdy komputer osobisty, na którym uruchomiony został centralny program, odpowiadający m.in. za włączanie systemu alarmowego, odmówi posłuszeństwa lub się zawiesi? W najlepszym wypadku syrena alarmowa obudzi pół osiedla, a firma ochroniarska wystawi rachunek za fałszywe zgłoszenie, a w najgorszym - system alarmowy nie zadziała podczas włamania. A co z odpornością na ataki z Internetu? Wyjeżdżając na kilka miesięcy za granicę, po powrocie możemy się okazać, najlepszymi klientami elektrowni, bo wszystkie urządzenia i światła były włączone bez przerwy. Ciągle pozostają wątpliwości związane z nowymi technologiami i czas pokaże, czy są komuś potrzebne, czy nie. Najważniejsze, aby każdy system cyfrowego domu miał gdzieś w piwnicy wtyczkę, którą można wyjąć z gniazdka i na powrót przenieść się z cyfrowego do zwykłego domu.