Autonomiczny dron zaatakował żołnierzy

ONZ ujawnia przypadek ataku uzbrojonego drona na żołnierzy w Libii. Dron sam wytropił, zaatakował i prawdopodobnie zabił przeciwników.


Robotyka i temat sztucznej inteligencji już od dawna wzbudzają mieszane uczucia. Rozwój takich technologii oczywiście może przynieść liczne korzyści. Jednocześnie, pojawiają się wątpliwości natury moralnej oraz obawa o to, jak daleko ewentualnie posuną się ludzie w swoich działaniach na tym polu. O ile jednak informacje o nowych robotach, mogących kopiować i wiernie naśladować ludzkie emocje wzbudzają zarówno konsternację, jak i ekscytację, to zabójcze maszyny mają dość jednoznaczny wydźwięk.

dron, autonomiczny dron, ONZ, libia, Turcja, Militaria, maszyna bojowa, atak, żołnierze, dron zaatakował żołnierzy, dron bojowy, śmiercionośne uzbrojenie, broń, robot, max tegman, STM Kargu-2, wojsko, Bezpieczeństwo, internet

Walki w Libii przyniosły wiele ofiar

Większość ludzi na świecie, z wyjątkiem części mieszkańców Stanów zjednoczonych, traktuje broń jako narzędzie przemocy, w końcu do tego została stworzona. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że często jej zadaniem jest też przeciwdziałanie innym formom agresji i jej wykorzystanie np. przez służby bezpieczeństwa uznajemy za tzw. zło konieczne. Nadal jednak mamy świadomość, iż bronią operują bezpośrednio ludzie i liczymy na ich racjonalny osąd przed każdym wykorzystaniem śmiercionośnej siły. Co jednak, gdy o użyciu broni pośrednio decyduje maszyna ją posiadająca?

Zobacz również:

  • Koniec misji chińskiego łazika Zhurong
  • ONZ: Czerwony alert dla ludzkości

Śmiercionośne maszyny w Libii

Taka sytuacja miała bowiem miejsce w Libii, w marcu zeszłego roku, co ujawnił niedawny raport Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. Libii. Podczas tamtejszych starć zbrojnych, biorąca również udział w walkach Turcja postanowiła wykorzystać w działaniach militarnych drony bojowe. Konkretnie, chodzi o dron STM Kargu-2, który został wyposażony w „śmiercionośną broń autonomiczną”. Jak mówi sam twórca urządzenia:

Może ono być skutecznie używany przeciwko statycznym lub ruchomym celom dzięki swoim rodzimym możliwościom przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym oraz algorytmom uczenia maszynowego wbudowanym w platformę.

Dron samodzielnie wytropił i zaatakował żołnierzy

Według ujawnionego raportu ONZ, konwoje logistyczne i wycofujące się siły zbrojne przeciwnika zostały przez dron STM Kargu-2 samodzielnie „wytropione oraz zdalnie zaangażowane w walkę” poprzez użycie „śmiertelnych, autonomicznych systemów uzbrojenia” maszyny. Nie podano oficjalnie efektu starcia, ani liczebności zaatakowanej grupy, jednak określenie „śmiertelne systemy uzbrojenia” wyraźnie sugerują, że prawdopodobnie nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Co istotne, jest to oficjalnie pierwszy, zarejestrowany przypadek ataku autonomicznego drona.

dron, autonomiczny dron, ONZ, libia, Turcja, Militaria, maszyna bojowa, atak, żołnierze, dron zaatakował żołnierzy, dron bojowy, śmiercionośne uzbrojenie, broń, robot, max tegman, STM Kargu-2, wojsko, Bezpieczeństwo, internet

Turcja postanowiła powiększyć swoje siły zbrojne o tysiące dronów bojowych

Polityka, a autonomiczne maszyny bojowe

Z oczywistych względów, autonomiczna broń budzi uzasadnione wątpliwości. Dlatego też, m.in. ONZ próbowało zablokować możliwość jej stosowania poprzez międzynarodowy traktat, tak, jak miało to miejsce choćby w przypadku gazów bojowych, napalmu, czy też miotaczy ognia na polach bitewnych. Prace nad dokumentem rozpoczęto w 2018 roku, jednak projekt został zablokowany m.in. przez Rosję i USA.

Na ujawnione właśnie rewelacje, zareagował w mediach społecznościowych m.in. Max Tegman, badacz i specjalista w tematyce uczenia maszynowego MIT, który napisał:

Rozprzestrzenianie się zabójczych robotów rozpoczęło się. Nie w najlepszym interesie ludzkości jest to, że tanie roboty rzeźne są produkowane masowo i powszechnie dostępne dla każdego, kto ma siekierę do szlifowania. Najwyższy czas, aby światowi przywódcy wkroczyli i zajęli stanowisko. - Max Tegman, Twitter.

Cóż, trudno się nie zgodzić, że przed rozpowszechnieniem śmiercionośnej technologii, należałoby choć opracować odpowiednie regulacje jej dotyczące.