Autonomiczny samochód Google spowodował pierwszy wypadek

Autonomiczne samochody Google zaliczały już w przeszłości stłuczki, ale do tej pory winę za te zdarzenia ponosili ludzie. Teraz po raz pierwszy wypadek spowodowało auto prowadzone przez algorytmy.

Google od lat pracuje nad autonomicznymi samochodami. Wizja inżynierów z Mountain View zakłada, że kierowcy staną się w przyszłości niepotrzebni. Do prowadzenia pojazdów będą mogły służyć specjalistyczne komputery, które będą w czasie rzeczywistym badać warunki na drodze i podejmować decyzje w ułamku sekundy.

Testowane przez Google'a autonomiczne samochody już teraz poruszają się po drogach. Inżynierowie i programiści stale pracują nad algorytmami odpowiedzialnymi za prowadzenie aut. Nie obywa się bez wpadek, a pojazdy już wielokrotnie w przeszłości brały udział w stłuczkach, ale do tej pory to ludzie byli odpowiedzialni za wypadki.

W tym miesiącu sytuacja uległa zmianie. Po raz pierwszy to oprogramowanie autonomicznego samochodu doprowadziło do wypadku. SUV marki Lexus sterowany przez algorytmy uderzył w autobus. Auto próbowało skręcić w prawo, ale nie mogło ze względu na zablokowaną drogę i uderzyło w jadącego z lewej strony busa.

Autonomiczny samochód Google

Autonomiczny samochód Google

Na szczęście zarówno autobus, jak i samochód jechały z małą prędkością i w wypadku nikt nie ucierpiał. Zdarzenie miało miejsce dwa tygodnie temu w Walentynki, ale dopiero teraz media zaczęły je szerzej komentować.

Google przyznało, że to oprogramowanie ponosi przynajmniej część winy za zdarzenie, a obecny na siedzeniu kierowcy pracownik firmy nie miał w danym momencie kontroli nad pojazdem. Jednocześnie przedstawiciele Google zaznaczyli, że kierowca autobusu powinien ustąpić pierwszeństwa autonomicznemu samochodowi.

źródło: slashgear.com