Autor Sassera złapany dzięki informatorom

Specjalny fundusz Microsoftu - Antivirus Award Program - dysponujący zasobami w wysokości 5 milionów USD, z którego wypłacane są nagrody pieniężne za pomoc w schwytaniu autorów wirusów i robaków internetowych, został w końcu uszczuplony. A to za sprawą informatorów, których wskazówki doprowadziły do zatrzymania podejrzanego o skonstruowanie robaka internetowego Sasser.

Jest to jak do tej pory pierwsza wypłata z funduszu dla informatorów, których wskazówki mogą być pomocne w schwytaniu autorów wyjątkowo niebezpiecznych wirusów oraz robaków internetowych. Nadal do 'zgarnięcia' są 3 nagrody po 250 tysięcy USD za pomoc w zatrzymaniu autorów Blastera, Sobiga i MyDooma.

Co ciekawe, tym razem o finansową gratyfikację upomnieli się sami informatorzy, którzy zgłosili się do niemieckiego oddziału Microsoftu w ostatnią środę. W wyniku udostępnionych przez nich wskazówek, w ciągu 48 godzin udało się zlokalizować i zatrzymać podejrzanego (18-latka zamieszkałego w Rotenburgu na północy Niemiec). Przedstawiciele koncernu nie widzieli w związku z powyższym przeciwwskazań do wypłaty stosownej sumy z funduszu, dla posiadaczy tak wartościowych informacji.

Microsoft odmawia podawania szczegółów dotyczących ewentualnych powiązań informatorów z zatrzymanym przyznając jedynie, iż mieszkają oni w tym samym rejonie Niemiec.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: