Autor Watchmen popiera publikację tajnych dokumentów USA na WikiLeaks

Alan Moore, słynny angielski autor powieści graficznych (twórca słynnego komiksu Watchmen, którego adaptacja w 2009 roku trafiła do kin), poparł działania Bradleya Manninga, który jest oskarżony o pomoc w wycieku tajnych dokumentów rządu USA, które zostały ujawnione w serwisie WikiLeaks.

Watchmen

Pamiętacie z pewnością głośną sprawę wycieku tajnych amerykańskich dokumentów rządowych na WikiLeaks. Bradley Manning został aresztowany w lipcu w wyniku rządowego śledztwa.

Autor Watchmen popiera publikację tajnych dokumentów USA na WikiLeaks

Strażnicy

Alan Moore przeciwko rządowi USA

Z kolei Alan Moore to twórca wybitnych powieści graficznych Watchmen i V jak Vendetta. Obie zostały przeniesione na kinowy ekran w ostatnich latach. Przypomnijmy, że maskami Guya Fawkesa z V jak Vendetta inspiruje się też słynna grupa hakerów Anonymous, znana z ataków hakerskich na Sony, a teraz rzekomo zapowiada zniszczenie Facebooka na 5 listopada.

Autor Watchmen popiera publikację tajnych dokumentów USA na WikiLeaks

V Jak Vendetta

Zagrożona cała kultura Zachodu?

Alan Moore powiedział, że proces Bradley’a Manninga to proces całej kultury Zachodu.

- Kiedy człowiek, który obnażył zło, jest tak bezwzględnie ścigany przez prawo, a w tym samym czasie obnażone zło jest tak ewidentnie ignorowane, to wszyscy wiemy, że jest coś nie tak z naszym społeczeństwem - powiedział Alana Moore.

Autor Watchmen popiera publikację tajnych dokumentów USA na WikiLeaks

Komediant

Alan Moore w obronie demokracji

Miłośnicy Alana Moore’a kochają go nie tylko za tworzenie ciekawych bohaterów oraz wciągających historii, ale także za to, ze pokazuje siłę idei - powiedział Jeff Paterson z BMSN, organizacji wspierającej Manninga i WikiLeaks.

Moore zaapelował, by wspierać takich ludzi jak Bradley Manning, gdyż zdaniem autora Watchmen i V jak Vendetta, jeżeli tego nie zrobimy, to sami za jakiś czas staniemy się przegrani.

- Nie ma trzeciej opcji - wyznał Moore.

Na razie nie wiemy, kiedy rozpocznie się proces Manninga. Alan Moore już oddał swój głos w tej sprawie. Ciekawe, czy inni celebryci także sprzeciwią się władzom USA? Zobaczymy.