Autor klienta P2P za kratkami

Japońska policja aresztowała niejakiego Isamu Kaneko, autora programu Winny - czyli popularnego w 'kraju kwitnącej wiśni' klienta sieci P2P. Programiście zarzuca się tworzenie narzędzi służących do naruszania praw autorskich.

Sieć P2P, z której korzystać można za pośrednictwem programu Winny znalazła się pod lupą policji w ubiegłym tygodniu, kiedy to okazało się, że ktoś udostępnił w niej rządowe dokumenty. Oficjalnie jednak aresztowanie Kaneko nie miało nic wspólnego z tym wydarzeniem - zatrzymano go pod zarzutem stworzenia programu umożliwiającego łamanie praw autorskich. Za pośrednictwem Winny internauci mogą bez opłat pobierać z sieci filmy oraz gry komputerowe.

Warto zaznaczyć, że Isamu Kaneko (zatrzymany jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Tokio) to jeden z pierwszych twórców oprogramowania do bezpośredniej wymiany plików, który został aresztowany pod zarzutem łamania praw autorskich. Do tej pory sądy zwykle uznawały, że winę za niezgodne z prawem korzystanie z programu ponosi użytkownik, a nie jego twórca.

Zobacz również:

  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [22.03.2023]
  • Aplikacja Lidl - co daje? Czy warto instalować? Sprawdziliśmy korzyści