Autor pierwszego polskiego e-maila prosi o wsparcie dla chorego syna

Tadeusz Węgrzynowski, autor pierwszego polskiego e-maila i człowiek, który w latach 90. XX w. podłączał Polskę do internetu, zaapelował o pomoc i wsparcie finansowe dla ciężko chorego syna, Dominika.

34-letni Dominik Węgrzynowski zmaga się z białaczką. Po raz pierwszy zachorował w 2006 r. - wówczas, po dwuletniej terapii, chorobę udało się zwalczyć, ale teraz nastąpił jej nawrót. Dominik przebywa obecnie na Oddziale Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, gdzie przechodzi chemioterapię. Leczenie jest jednak kosztowne - wymaga przeszczepu szpiku kostnego oraz terapii drogim, nierefundowanym przez NFZ lekiem nowej generacji – Blincyto (blinatumomab) - stosowanym w nawrotach białaczki. Koszt całej terapii to ponad 880 tys. zł.

"Zwracamy się więc z rozpaczliwą prośbą o wsparcie naszego syna w tej trudnej walce o życie, zdrowie i marzenia. Wierzymy, że z Waszym wsparciem, razem z lekarzami, personelem medycznym i wszystkimi, którzy ofiarnie oddają swoją krew i szpik Dominik pokona chorobę, będzie mógł pracować dla innych i realizować swoje marzenia, że przeżyje" - apelują o pomoc rodzice, Grażyna i Tadeusz Węgrzynowscy.

17 lipca 1990 roku Węgrzynowski senior, jako ówczesny dyrektor Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, wysłał do Polski pierwszy e-mail przez stałe łącze internetowe. E-mail wysłał z komputera znajdującego się w Kopenhadze, a odbiorcą był Andrzej Smereczyński, administrator PLEARN, pierwszego polskiego serwera Europejskiej Akademickiej i Badawczej Sieci Komputerowej.

Tym samym Polska, jako pierwszy kraj Europy Środkowej, dołączyła do sieci EARN (będącej europejską odnogą światowej sieci BITNET), umożliwiającej przesyłanie wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Zobacz także: Polski Internet „wymyślili” fizycy i astronomowie

W 1991 roku Węgrzynowski brał bezpośredni udział w uruchomieniu pierwszego łącza do internetu. W późniejszych latach uczestniczył w pracach na rzecz rozwoju infrastruktury teleinformatycznej. Obecnie jest kierownikiem Działu Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej.

Zbiórka na leczenie Dominika Węgrzynowskiego

Dominikowi Węgrzynowskiemu można pomóc, przekazując wpłatę na konto Fundacji Kawałek Nieba lub biorąc udział w zbiórce pieniędzy na portalu siepomaga.pl Fundacji Siepomaga.

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba":

Bank BZ WBK

Numer konta: 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytuł: "1711 pomoc dla Dominika Węgrzynowskiego"

Wpłaty zagraniczne:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba":

PL31109028350000000121731374

swift code: WBKPPLPP

Bank Zachodni WBK

Title: “1711 Help for Dominik Wegrzynowski”