Autostereoskopowe telewizory 3D już w japońskich sklepach

Toshiba poinformowała media i konsumentów o premierze pierwszych autostereoskopowych telewizorów 3D. Urządzenia, przy których nie trzeba siedzieć w specjalnych okularach trafiły do japońskich sklepów.

O premierze odbiorników pisze redakcja The Wall Street Journal. Jej przedstawiciele rozmawiali z dyrektorem działu TV w firmie Toshiba. Masaaki Osumi ujawnił, że dziś, do japońskich sklepów trafiły dwa modele telewizorów 3D, które nie wymagają od odbiorcy zakładania specjalnych okularów do podziwiania efektu trójwymiarowości.

Są to 12-calowa Regza 12GL1 (rozdzielczość 466x350) oraz 20-calowa Regza 20GL1 (rozdzielczość 1280x720). Choć nie podano ich oficjalnej ceny, to z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że odpowiednio powinny kosztować mniej więcej 1400 i 2900 dolarów. W kwietniu ma do nich dołączyć kolejny odbiornik. Będzie to 40-calowy telewizor.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Recenzja: HiSense 55E7KQ PRO - nowa propozycja 4K dla graczy i miłośników dynamicznych akcji

Niestety, póki co efekt trójwymiarowości widoczny jest jedynie kiedy siedzimy pod kątem maksymalnie 40 stopni w stosunku do ekranu telewizora. Musimy też znajdować się w odpowiedniej odległości od niego. W przypadku mniejszego odbiornika jest to trochę ponad pół metra. W przypadku 20GL1 jest to już prawie metr.

Niestety nie wiadomo kiedy urządzenia te dotrą do Europy lub Ameryki Północnej. Osumi zaznacza jednak, że to właśnie one są przyszłością telewizji. "Nikt nie myśli, że do końca świata będziemy nosili okulary by oglądać 3D TV. Ta technologia musi stać się bezstresowa, nie może wymagać zachodu związanego z każdorazowym zakładaniem okularów." - dodał przedstawiciel Toshiby.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: