Avalon - graficzna rewolucja Microsoftu?

Microsoft udostępnił do pobrania testową wersję nowego środowiska graficznego Avalon, które będzie jedną z najważniejszych nowości w tworzonym właśnie systemie Longhorn. Avalon ma zrewolucjonizować prezentowanie informacji przez system - m.in. dzięki zintegrowaniu wielu rozproszonych do tej pory funkcjonalności. Nowym systemem graficznym powinni zainteresować się nie tylko potencjalni użytkownicy Longhorna - Microsoft zapowiedział już, że Avalon dostępny będzie także dla użytkowników Windows XP oraz Windows 2003 Server (dla tych systemów przeznaczona jest udostępniona właśnie wersja testowa). Niestety w chwili obecnej nie są właściwie dostępne żadne stabilne wersje systemu. Dlatego też warto zainstalować na komputerze wybrane elementy lub pakiety, które przemienią całkowicie wygląd naszego Windows XP w Windows Longhorn!

Wedle ostatnich informacji, system Longhorn będzie gotowy na początku 2006 r. Ma on zawierać trzy podstawowe nowości, które sprawią, iż będzie to, wedle słów, Billa Gatesa - najbardziej rewolucyjny system operacyjny od czasu Windows 95. Owe innowacje to:

WinFS (Windows Future Storage) - nowy system plików. W połączeniu z nowym interfejsem, WinFS ma zdecydowanie uprościć wyszukiwanie danych na dysku i korzystanie z nich. Tradycyjna struktura plików i folderów zostanie zastąpiona nowym systemem, opartym na języku XML (extensible markup language) - pozwoli on m.in. na wyszukiwanie dokumentów związanych z określonym zagadnieniem, osobą itp. "W nowym systemie dane nie będą przypisane do tylko jednej aplikacji" - tłumaczy Gates.

Indigo - nowa architektura Web Services (warstwa komunikacyjna systemu), czyli środowisko zapewniające pełną komunikację w dowolnym środowisku sieciowym i umożliwiające praktyczną realizację wizji architektury SOA (Service Oriented Architecture).

Avalon - zupełnie nowy "silnik" graficzny - czyli tzw. warstwa prezentacyjna systemu.

Avalon do niedawna był najbardziej tajemniczym elementem nowego systemu - Microsoft nie udostępniał szerszych informacji na jego temat, powtarzając tylko konsekwentnie, że będzie to 'graficzna rewolucja' i 'totalna nowość'.

Test do pobrania

Aby utworzyć punkt przywracania systemu w Windows XP, należy kliknąć menu Start, wybrać pozycję Wszystkie Programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Przywracanie systemu. Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać polecenie 'Utwórz punkt przywracania' i postępować zgodnie z instrukcjami.

Teraz zapowiedzi te mogą zweryfikować użytkownicy - koncern udostępnił testową wersję nowego środowiska graficznego (można ją pobrać ze strony Microsoftu). Jest to ta sama wersja, która w listopadzie trafiła do zarejestrowanych developerów Microsoftu - teraz jednak koncern zdecydował się udostępnić ją wszystkim. Przedstawiciele koncernu ostrzegają użytkowników, że jest to wciąż wersja testowa, która może zawierać sporo błędów - w skrajnych przypadkach zainstalowanie Avalona może spowodować konieczność reinstalowania systemu (dlatego użytkownikom zaleca się przygotowanie punktu przywracania systemu).

Avalon - czyli co?

Avalon - wedle zapowiedzi Microsoftu - zrewolucjonizuje sposób wyświetlania grafiki, dokumentów, multimediów i interfejsu użytkownika. Nowy system zawierać ma pewne elementy 3D - dlatego też pierwszy raz w historii jednym z ważniejszych kryteriów, decydujących o tym, czy na danym komputerze da się zainstalować system operacyjny, będzie wydajność jego karty graficznej.

Greg Sullivan, przedstawiciel oddziału Microsoftu odpowiedzialnego za Longhorna, zapowiedział kilka miesięcy temu, że w nowym systemie dostępne będą trzy wersje interfejsu. Pierwsza, najbardziej rozbudowana to 'Aero Glass' - będzie wyposażona w obsługę przeźroczystości i efekty 3D. Do korzystania z niej będzie jednak niezbędna karta graficzna wyposażona w co najmniej 64 MB pamięci. Druga wersja - 'Aero' - wymagać będzie karty z 32 MB 'na pokładzie' i ma być ona minimalnie 'okrojona' w stosunku do 'Aero Glass'. Posiadacze kart graficznych nie spełniających tych wymagań będą musieli zadowolić się podstawową wersją interfejsu, która - jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela Microsoftu - z grubsza przypominać będzie interfejs systemu Windows 2000. 'Aero' i 'Aero Glass' dodatkowo wymagać będą sterowników DirectX 9.0.

Zobacz jak to bedzie wyglądać

Od dłuższego czasu w Internecie pojawiają się niestabilne wersje nowego systemu Windows Longhorn. Instalacja takiej platformy prawie na sto procent zakończy się niepowodzeniem lub system będzie działać bardzo niestabilnie. Co więc zrobić, aby zobaczyć choć na chwilę jak wszystko będzie wyglądało? Można zainstalować jeden z kilku dostępnych pakietów graficznych. Nie są one niczym więcej, jak tylko rozbudowanym tematem pulpitu. Jednak po instalacji takich "wodotrysków" system wygląda bardzo ciekawie.

Longhorn Transformation Pack 8

Najbardziej rozbudowany pakiet narzędzi, który przekształci (przynajmniej z wyglądu) zwykły system Windows XP w wydanie Longhorn. Dzięki niemu mamy do dyspozycji zestawy ikon, paski, nowe menu powitalne, menu startowe i inne składniki systemu. Wersja 8 zawiera wszystkie najnowsze dostępne elementy graficzne.

Longhorn SideBar 4.0

Dodatkowy pasek narzędziowy widoczny na pulpicie systemowym (musi być włączona obsługa Active Desktop). Obecność takiego elementu przewidywana jest w systemie Longhorn. Dzięki niemu mamy dostęp do następujących informacji i ustawień:

- data i godzina;

- przypomnienie;

- pokaz zdjęć;

- wyszukiwarka Google;

- wyszukiwanie plików;

Longhorn Icons Set 1.1

Zestaw 40 ikonek pochodzących z systemu Windows Longhorn Build 4074. Ikony są naprawdę dopracowane i efektowne.

LClock 1.62b

Dodatek do systemu Windows XP lub 2003, który zmienia wygląd zegara na taki, który będzie dostępny w systemie Windows Longhorn. Dodatkowo dostępny jest kalendarz, który otwiera się po kliknieciu myszą daty.


Zobacz również