"Avalon" na Makach?

Na zeszłotygodniowej konferencji PDC (Professional Developers Conference) dało się zauważyć, że Microsoft stara się zoptymalizować wygodę korzystania z aplikacji Windowsowych i umożliwić łatwe uruchamianie ich na innych systemach. Wygląda na to, że jednym z produktów, które mają to umożliwić będzie "Windows Presentation Foundation Everywhere" (WPF/E), wcześniej nazywany kodowo "Avalon".

Microsoft opracował nowy język znaczników XAML, oparty na XML. Ma służyć do programowania interfejsów graficznych aplikacji, umożliwiając wykorzystanie funkcji, które wprowadza WPF oraz WPF/E. Inną zaletą XAML jest oddzielnie tworzenie interfejsu graficznego od właściwego kodu aplikacji. Umożliwić ma to łatwe przenoszenie aplikacji między różnymi platformami. Na wspomnianej konferencji zaprezentowano, jak oparta na WPF/E (i JavaScript) aplikacja Netflix działa pod kontrolą systemu Windows Vista, na urządzeniach typu PDA i smartfonach.

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby z WPF/E korzystać także na komputerach Mac. Analitycy oceniają taką politykę koncernu jako słuszną. Joe Wilcox, przedstawiciel frmy Jupiter Research, stwierdził: "Ekskluzywność marki nie jest już czymś, co mogłoby pociągać klientów. Ta strategia niesie ze sobą niskie ryzyko, a może przynieść Microsoftowi znaczące korzyści, zwłaszcza jeśli uda się firmie nakłonić większą liczbę deweloperów do korzystania z jej narzędzi."

Więcej informacji: Microsoft.


Zobacz również