Avast przestanie wspierać systemy Windows XP i Vista

Gdy Microsoft zakończył wsparcie dla XP, niektórzy producenci antywirusów zadeklarowali, że nadal będą chronić ten system. Podobnie było z Vistą. Jednak wkrótce Avast wycofa się z wydawania wersji działających na tych systemach operacyjnych.

Czeski producent deklaruje, że osoby używające jeszcze systemów Windows XP i Vista będą mogły korzystać z jego aplikacji do stycznia 2019 roku. Ostatnia aktualizacja oprogramowania Avast będzie miała miejsce 1 stycznia i na tym koniec. Choć nowych aktualizacji nie będzie, starsze systemy będą otrzymywać aktualizacje definicji wirusów dla skanera, pozostanie także podstawowa ochrona. Przyczyna tej decyzji jest prosta - coraz mniej osób używa wymienionych systemów operacyjnych. Według statcounter, na początku listopada 2018 roku dominuje Windows 10, używany przez 51,94% użytkowników systemów Windows, a drugie miejsce to Windows 7, mający 36,31% udziału. Trzecie miejsce to Windows 8.1 - jednak widać dużą różnicę w popularności, ponieważ korzysta z niego zaledwie 7,02%. XP zajmuje czwarte miejsce z wynikiem 2.16%, wyprzedzając nawet Windows 8 - 1.97%. A najgorzej wypada Vista, z której korzysta... 0,55% użytkowników.

Avast przestanie wspierać systemy Windows XP i Vista

Warto też dodać, że od grudnia 2017 Windows 10 zyskuje na popularności, podczas gdy Windows 7 traci ją z miesiąca na miesiąc. We wspomnianym miesiącu oba system szły łeb w łeb, mając po 41% udziału każdy. Największy rozstrzał miał miejsce w kwietniu b.r., gdy Windows 10 miał 46%, a Windows 7 - 40%. I od tego czasu pierwszy idzie w górę, drugi - spada szybko w dół. Wracając do Avast - firma rekomenduje użytkownikom XP i Visty przejście na Windows 10, gdzie występuje najmniejsze ryzyko infekcji spośród wszystkich systemów Windows.

A darmową edycję avast! Free Antivirus możecie pobrać z naszego serwera - wystarczy kliknąć tutaj.