Avatar spotyka terminatora - DARPA robi projekt, a Cameron zwiedza głębiny Pacyfiku

Avatar zmienił nasz świat. Stał się najpopularniejszym filmem w historii kina, wypromował technologię 3D, a teraz inspiruje wojskowych naukowców. A sam Cameron z myślą o nowych Avatarach zamierza badać dno oceanu.

Avatar AMP

Projekt Avatar - wojna zamiast ekologii?

Avatar - projekt o takiej nazwie rozwija amerykańska agencja wojskowa DARPA. Polega on na stworzeniu sterowanych przez żołnierzy dwunożnych robotów bojowych, które jednak mają być półautomatyczne. Nie chodzi tu więc jedynie o system zdalnej kontroli. Na rozwój projektu DARPA przeznaczyła 7 milionów USD (budżet agencji na ten rok wynosi 2,8 miliarda USD). Kolejne 4 miliony USD mają pójść na opracowanie broni laserowej dla robotów. Mechaniczni żołnierze mają czyścić pomieszczenia z wrogów, pilnować bezpieczeństwa baz wojskowych i zdejmować rannych z pola bitwy.

Zobacz również:

  • Avatar 2 na oficjalnym zwiastunie. WOW, ale to wygląda!

Projekt Avatar - terminator w przebraniu?

Czy przypomina to mechy z Avatara? Na pewno. Ale jeszcze bardziej sztandarowy produkt Skynet (słynny terminator). Z odrobiną Metal Gear Solid... Trzeba przyznać, że naukowcy na usługach wojska pełnymi garściami czerpią inwencje z kina - zwłaszcza jeżeli chodzi o roboty. Projekt Avatar przypomina też trochę inny projekt wojskowy - Fast Runner.

Avatar spotyka terminatora - DARPA robi projekt, a Cameron zwiedza głębiny Pacyfiku

Terminator

Cameron wyrusza na wyprawę w głębiny Pacyfiku

Tymczasem sam James Cameron, twórca Avatara nie próżnuje - poszukując inspiracji do Avatar 2 i 3, Cameron wybiera się na ekspedycję Deepsea Challenge, która ma sprawdzić największe głębiny na Ziemi (z wyprawy ma powstać dokument 3D) - a dokładniej, chce odwiedzić z kamerą 3D Rów Mariański. To znajdująca się na Pacyfiku, największa głębia (11 kilometrów głębokości) na naszej planecie. Przypomnijmy, że Avatar 2 ma zgłębiać podwodny świat Pandory.

Avatar spotyka terminatora - DARPA robi projekt, a Cameron zwiedza głębiny Pacyfiku

Rów Mariański

Komentarz

Cameron najwyraźniej zatęsknił ostatnio za wielką wodą (przypomnijmy, że w kwietniu do kin wejdzie Titanic 3D). Z pewnością Cameron najbardziej kocha podwodne wyprawy ze wszystkich twórców na świecie (Głębia, Titanic, Głosy z głębi 3D).