Awantura o Vistę

Koncern McAfee postanowił odpowiedzieć na zarzuty brytyjskiej firmy Sophos, której przedstawiciele stwierdzili, że produkty McAfee nie są odpowiednio przygotowane do współpracy z Windows Vista. Jednocześnie koncern po raz kolejny oskarżył Microsoft o utrudnianie pracy producentom oprogramowania zabezpieczającego.

Przypomnijmy - McAfee jest jedną z firm, które zarzucają Microsoftowi, iż mechanizmy ochrony jądra 64-bitowej wersji Visty zostały zastosowane po to, by produkty firm trzecich nie współdziałały prawidłowo z najnowszą edycją OS-u i by w ten sposób Microsoft mógł wypromować swoje rozwiązania.

Koncern z Redmond wzięli w obronę mniejsi uczestnicy rynku zabezpieczeń, którzy stwierdzili, że krytyka gigantów wynika jedynie z ich własnej nieudolności. Firmy Sophos i eEye poinformowały, że ich produkty bez problemów współpracują z 64-bitową Vistą.

Siobhan MacDermott, wiceprezes McAfee, stwierdziła, że Sophos to firma, która przygotowuje jedynie program antywirusowy, co jest znacznie łatwiejszym zadaniem niż zaproponowanie "pełnej gamy usług" oferowanej przez takie przedsiębiorstwa jak McAfee. "Ważne jest, by użytkownicy rozumieli różnice pomiędzy McAfee, a firmami, które skupiają się tylko na oprogramowaniu antywirusowym. Twórcy jednego rodzaju programu, tacy jak Sophos, mogą nie mieć problemów z Microsoftem" - powiedziała MacDermott. "Jednak dla innowacyjnych przedsiębiorstw oferujących pełną gamę usług związanych z zarządzaniem ryzykiem, takich jak McAfee, pełny i swobodny dostęp do jądra systemu jest konieczny po to, by mogli oni chronić użytkowników tak, jak czynią to w przypadku systemu XP".

MacDermott zarzuciła też Microsoftowi zmianę reguł gry. Dotychczas koncern z Redmond współpracował z niezależnymi producentami oprogramowania zabezpieczającego, by mieć pewność, iż będzie ono dobrze chroniło jego systemy operacyjne. Pani wiceprezes uważa, że wraz z Windows Vista wszystko się zmieniło.

Więcej na temat konfliktu pomiędzy producentami oprogramowania zabezpieczającego a Microsoftem dowiedzieć można się z tekstu "Vista: zamieszanie z kernelem".