Awaria Facebooka opanowana! Co było jej powodem?

Użytkownicy Facebooka zgłaszają problemy związane z dostępem do serwisu społecznościowego oraz komunikatora Messenger.

Źródło: Austin Distel / Unsplased

W serwisie Downdetector pojawiły się zgłoszenia, dotyczące braku dostępu do portalów społecznościowych Facebook oraz Instagram, a także komunikatorów Messenger i WhatsApp.

Raporty zaczęły pojawiać się około godziny 18:00 i trwa do tej pory. Głównym problemem zdaje się być brak możliwości otworzenia stron internetowych wspominanych portali oraz wysyłania wiadomości w aplikacjach Messenger i WhatsApp na smartfonach. Awaria dotyczy najprawdopodobniej wszystkich użytkowników w całej Polsce.

Zobacz również:

  • Takiego zegarka jeszcze nie widzieliście! Szalony pomysł Facebooka!
  • Jak pobrać zdjęcie z Instagrama? Instrukcja krok po kroku
  • Jak zainstalować aplikację WhatsApp na iPada?
Źródło: DownDetector

Źródło: DownDetector

Źródło: DownDetector

Źródło: DownDetector

Źródło: DownDetector

Źródło: DownDetector

Źródło: DownDetector

Źródło: DownDetector

Na ten moment nie wiadomo, co jest przyczyną awarii. W innych mediach społecznościowy także nie pojawiła się informacja, co mogłoby być powodem tej sytuacji. Mamy nadzieję, że ilość awarii nie będzie wzrastać, a problem zostanie szybko rozwiązany.

Jeśli tak się stanie, poinformujemy o tym w aktualizacji tego materiału.

AKTUALIZACJA 04.10.2021, GODZ. 22:45

Jak podaje serwis Insta Paper, w oparciu o raport agencji Bloomberg, dzisiejsza awaria Facebooka i Messengera znacznie wpłynęła na status majątkowy Marka Zuckerberga. Majątek osobisty dyrektora generalnego Facebooka zmniejszył się w ciągu kilku godzin o prawie siedem mld dolarów. Sytuacja ta sprawiła, że spadł on w zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie o jedno miejsce w dół.

Z innych źródeł wiadomo również, że pracownicy Facebooka nie mogą wejść do swoich biur z powodu niedziałających identyfikatorów.

Na ten moment, przedstawiciele Facebooka wciąż nie odnieśli się do tych doniesień. Jedyne informacje, jakie otrzymaliśmy, to wpisy profili Facebooka, Instagrama i WhatsAppa na Twitterze.

Redakcja New York Timers podaje, że Workplace, czyli platforma do komunikacji wewnętrznej Facebooka, również uległa awarii.

AKTUALIZACJA 04.10.2021, GODZ. 23:00

Rekordy DNS, które mówią systemom, jak znaleźć strony Facebook.com lub Instagram.com, zostały dziś rano wycofane z globalnych tabel routingu.

Zagraniczny portal Sputnik zdecydował się na śmiałe połączenie dzisiejszej awarii Facebooka z atakiem hackerskim, który miał miejsce w zeszłym tygodniu. Według dostępnych informacji, z bazy Facebooka wyciekło 1,5 miliarda danych użytkowników, które następnie miały zostać sprzedane na popularnym forum hackerskim. Na ten moment nie wiadomo, czy obie te sprawy są ze sobą jakkolwiek powiązane.

AKTUALIZACJA 04.10.2021, GODZ. 23:15

Media zwracają uwagę, że dzisiejsza awaria ma miejsce po niedzielnym wywiadzie w CBS. Podczas tego wywiadu, Francis Haugen, była pracownica firmy, ujawniła niepokojące informacje o działalności Facebooka. Zarzuca ona Facebookowi, że firma ta stawia zysk ponad odpowiedzialnością społeczną.

Haugen twierdzi, że algorytm portalu ma promować treści, które wywołują skrajne emocje. Ma to na celu sprawienie, że użytkownicy Facebooka będą spędzać na nim więcej czasu.

O czym ostatnio jest również głośno, firma miała też ukryć badania dotyczące złego wpływu Instagrama na psychikę młodych osób.

Rzeczniczka Facebooka, Lena Pietsch, odniosła się jednak do tych zarzutów:

Nieustannie wprowadzamy znaczące usprawnienia, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się dezinformacji i szkodliwych treści. Nienawistne lub szkodliwe treści są złe dla naszej społeczności, złe dla reklamodawców i ostatecznie złe dla naszej firmy.

Natomiast w sprawie doniesień The Wall Street Journal, na temat badań nad wpływem Facebooka na nastolatki, firma określiła je jako "nieprawdziwy obraz" tych badań.

AKTUALIZACJA 04.10.2021, GODZ. 23:30

Awaria największych portali społecznościowych wciąż trwa. Jak się okazuje, na całej sytuacji korzystają dwie inne platformy - Twitter i Albicla. Znacząca część internautów znalazła ukojenie właśnie w tych serwisach.

Pamiętając o niedawnej decyzji o zamknięciu portalu NK (dawniej Nasza-Klasa), Albicla pozostaje jedynym działającym portalem społecznościowym w Polsce. Portal ten stał się niejako wymuszoną alternatywą i - co ciekawe - stale rośnie w siłę. Jak wynika z dostępnych informacji, Albicla osiąga stały wzrost przybywających użytkowników.

AKTUALIZACJA 05.10.2021, GODZ. 00:00

Zdaje się, że awaria Facebooka i związanych z nim Instagrama, Messengerra oraz WhatsAppa została opanowana. Wszystko wróciło do normy, a wspomniane portale społecznościowe znowu działają.

Wciąż nie mamy jednak oficjalnej wiadomości od przedstawiciela Facebooka, która wyjaśniłaby nam zaistniałą sytuację.

Zobacz także: Jak utworzyć kopię zapasową konta Facebook? [PORADNIK]

Aktualizacja: 05 października 2021 00:01
Aktualizacja: 04 października 2021 23:30
Aktualizacja: 04 października 2021 23:21
Aktualizacja: 04 października 2021 23:15
Aktualizacja: 04 października 2021 23:07
Aktualizacja: 04 października 2021 23:00
Aktualizacja: 04 października 2021 22:45