Aż się chce drukować z obu stron

Firma Hewlett-Packard znana jest z ustanawiania standardów druku atramentowego. Dzięki zastosowaniu technologii PhotoRet III, rozdzielczości 2400x1200 dpi, standardowego dupleksera, jakości druku i możliwości podłączania do sieci, nowe drukarki są dla innych niedościgłym celem.

Firma Hewlett-Packard znana jest z ustanawiania standardów druku atramentowego. Dzięki zastosowaniu technologii PhotoRet III, rozdzielczości 2400x1200 dpi, standardowego dupleksera, jakości druku i możliwości podłączania do sieci, nowe drukarki są dla innych niedościgłym celem.

Aż się chce drukować z obu stron

DeskJet 1100

Termin - drukarka atramentowa do biura - łączy w sobie sprzeczności. Drukarkom atramentowym brakuje atrybutów produktów biurowych: prędkości, jakości druku i funkcji drukarek laserowych, a jedyną przewagą jest druk kolorowy. Najnowsze zaprezentowane produkty firmy Hewlett-Packard: DeskJet 970Cxi, DeskJet 1000 i DeskJet 1100 są jednak zbliżone do standardu biurowego.

Choć wszystkie trzy modele są dość drogie: kosztują od 1650 do 2000 zł, jednak dla użytkowników w biurze i osób oczekujących najwyższej jakości druku mogą być warte swojej ceny. Drukarki charakteryzują się opływowymi liniami i ciemną obudową, mają przycisk anulowania wydruku i wskaźnik zużycia atramentu. Zawierają też interfejs USB, jednak w zestawie brak odpowiedniego kabla USB. Poddaliśmy szczegółowym testom model 970Cxi i pobieżnym modele 1000 i 1100. Wszystkie drukarki zawierają sterowniki do systemu Windows 95/98/NT 4.0, zaś model 970Cxi - dodatkowo do DOS i USB Mac OS 8.1.

Firma szacuje prędkość drukarki DeskJet 970Cxi na 10 str./min w przypadku druku kolorowego i 12 str./min - dla czarno-białego. Jak pokazały nasze testy średni czas druku czarno-białej strony z tekstem wyniósł 4 str./min (25 procent szybciej od innych drukarek), zaś kolorowej - 0,7 str./min, co było również średnim wynikiem w tej klasie urządzeń. Wydrukowanie pełnostronicowego kolorowego zdjęcia zajęło 8 minut. Prędkość modelu 1000 oceniana jest odpowiednio na 8,5 i 11 str./min. Niestety, nie udało nam się przeprowadzić dokładnych testów prędkości, gdyż premiera tej drukarki odbędzie się pod koniec października. Można oczekiwać, że wyniki będą analogiczne.

Aż się chce drukować z obu stron

DeskJet 970Cxi

Maksymalna rozdzielczość druku na papierze fotograficznym wynosi 2400x1200 dpi, jednak tak duża rozdzielczość wymaga przetworzenia wielkiej ilości danych - niezbędny do tego jest komputer z procesorem 133 MHz, 64 MB RAM i 5 MB wolnej powierzchni na dysku na jeden cal kwadratowy wydruku (kartka o wymiarach 21x254 mm wymaga 400 MB wolnej przestrzeni). Porównywalne wyniki otrzymuje się, korzystając z technologii PhotoRet III. Dzięki zastosowaniu 408 dysz wyrzucających kro-pelki atramentu objętości 5 pikolitrów z częstotliwością 18 KHz, możliwe jest szybkie umiesz- czenie do 29 kropli w jednym punkcie obrazu. Taka kombinacja kolorów pozwala uzyskać ok. 3500 odcieni w porównaniu do 650 uzyskiwanych w poprzednich modelach. Drukarki wykorzystują też funkcje zwiększania ostrości i kontrastu w przypadku zdjęć z Internetu oraz standard opisu kolorów sRGB i konwersji CIECAM97s. Nowe drukarki korzystają z technologii MMX i SIMD procesorów Intel do przyśpieszania przygotowywania wydruków.

Jak pokazały nasze testy, jakość druku na zwykłym papierze jest lepsza niż w przypadku drukarki 810C. Drukowane strony charakteryzowały się jasnymi, nasyconymi kolorami, łagodnymi przejściami tonalnymi bez widocznych przejść głowicy, zaś czarno-białe grafiki - ostrymi wyraźnymi liniami. Wydruki na papierze "glossy" przypominały wydruki z drukarki laserowej, zaś fotografie nieznacznie różniły się od oryginału. Ogólnie nowe drukarki uzyskały jakość druku najlepszą spośród testowanych dotychczas urządzeń. Drukarka może służyć jako urządzenie sieciowe po dołożeniu serwera wydruku JetDirect 170X, który kosztuje 718 zł. Cechą charakterystyczną nowych drukarek jest to, że są bardzo ciche.

Aż się chce drukować z obu stron

Przykładowy wydruk z drukarki DeskJet 1100.

Standardowym wyposażeniem drukarki 970Cxi i 1100 jest duplekser - czyli przystawka pozwalająca drukować strony dwustronnie bez ręcznego przekładania papieru. Moduł dupleksera podłączany z tyłu drukarki czeka 30 sekund po wydrukowaniu pierwszej strony na wyschnięcie atramentu, po czym "zasysa" kartkę i pozwala drukować na drugiej stronie. W czasie testów mechanizm ten działał bez zarzutu.

Modele 1000 i 1000 oferują możliwość współpracy z aparatami fotograficznymi - mogą drukować zdjęcia i wydruki próbne miniatur z kart pamięci Compact Flash i Smart Media bez konieczności podłączania do komputera. Oba modele mogą drukować za pomocą technologii bezprzewodowego przesyłania danych JetSend. Jeśli uważacie, że jakość i prędkość warte są wysokiej ceny, warto przyjrzeć się nowym produktom Hewlett-Packard.