Azja coraz bardziej rozwarstwiona

Azjatyckie gospodarki przeżywają boom, a społeczeństwa stają się coraz bardziej rozwarstwione - wynika z raportu Azjatyckiego Banku Rozwoju.

Z raportu wynika, że różnice w zamożności między poszczególnymi grupami społecznymi najszybciej rosną w Chinach, coraz bardziej widoczne są także w Indiach, Kambodży i Sri Lance.

Aby poprawić sytuację najbiedniejszych konieczne są inwestycje w edukację, szkolenia i ochronę zdrowia.

Główną przyczyną wyraźnego wzrostu różnic społecznych w ostatnich latach, zdaniem ekspertów Azjatyckiego Banku Rozwoju, są nierównomierne inwestycje w obszary miejskie i wiejskie - zyskują na tym lepiej wykształceni i zamożniejsi mieszkańcy miast.

Bank obserwował zmiany w przychodach najbiedniejszych i najbogatszych przedstawicieli azjatyckich społeczeństw od 1990 roku. W 15 krajach różnice się w tym czasie zwiększyły. W pięciu krajach: Indonezji, Mongolii, Malezji, Kazachstanie, Armenii i Tajlandii - zmniejszyły.

Warstwa najlepiej sytuowana wzbogaca się w Azji w tak szybkim tempie, że najbiedniejsi nie mają szansy za nią nadążyć, w związku z czym różnice bardzo widocznie się pogłębiają. Biedniejsze gospodarstwa domowe zyskują na rozwoju gospodarczym znacznie mniej, niż gospodarstwa bogatsze.

Wzbogacanie się zurbanizowanych obszarów w Chinach i w Indiach spowodowało migracje ludności z obszarów wiejskich na ogromną skalę.

Autorzy raportu podkreślają, że rosnące różnice w zamożności mogą prowadzić w przyszłości do napięć społecznych, nawet do wojen domowych.