Azjatycka gotowość do 3G

Jak donosi najnowszy raport TNS Asia Telecoms Index (ATI), użytkownicy telefonów komórkowych w 11 krajach azjatyckich "deklarują gotowość przyjęcia usług nowej generacji w telefonii komórkowej". Użytkownicy chcą płacić nawet 30% więcej za nowe usługi.

Już teraz co czwarty przeciętny posiadacz telefonu (lub kilku telefonów) komórkowych używa lub zamierza w ciągu najbliższego półrocza skorzystać z usług 2.5 G lub 3 G. Respondenci są ponadto skłonni ponieść dodatkowe opłaty związane z nową technologią. Połowa badanych może zapłacić 20% więcej od obecnych miesięcznych opłat. Bardziej niecierpliwi użytkownicy, którzy zamierzają skorzystać z usług w przeciągu najbliższych 6 miesięcy zapłaciliby nawet 30% więcej.

Spośród dostępnych w telefonach komórkowych rozwiązań technologicznych azjatyccy użytkownicy wykazują największe zainteresowanie usługami komunikacyjnymi i informacyjnymi. Obok SMS-ów, największą popularnością (50% wskazań) cieszą się MMS-y oraz odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej wraz z załącznikami (48% wskazań). Spośród dostępnych aplikacji informacyjnych badani najwyżej oceniali możliwość przeglądania stron informacyjnych "yellow pages" oraz książek teleadresowych (52% wskazań), a także korzystania z dostępu do informacji o usługach lokalnych (49%).

Słowo komentarza: telefonia komórkowa to bardzo dobry, ale nie jedyny przykład upowszechnienia nowoczesnych technologii komunikacyjnych w Azji. Aby tym mocniej wbić nas - Europejczyków - w ziemię, przypomnijmy niedawno opublikowany tekst o parametrach dostępu i upowszechnienia szerokiego pasma internetowego w Korei Płd. (koreański dostęp szerokopasmowy to w wersji "Light" ok. 2 Mbs, w wersji "Premium" - do 8 Mbps....).http://www.cxo.pl/news/news.asp?id=56601 .