Azjatycka walka o centra usług

Chińskie miasta, a zwłaszcza Szanghaj i Pekin będą najlepszymi globalnymi lokalizacjami oferującymi usługi IT do 2014 roku - wynika z przygotowanego przez IDC Global Delivery Index.

Raport IDC Asia/Pacific Global Sourcing and Delivery to niezależne spojrzenie na światowy rynek dostawców usług IT i biznesowych. Indeks GDI porównuje 35 miast w regionie Azji i Pacyfiku pod względem ich atrakcyjności jako dostawców usług IT i biznesowych, przy uwzględnieniu ponad 30 kryteriów.

GDI dla regionu Azji i Pacyfiku pokazuje, że Indie i Chiny inwestują w technologię, infrastrukturę i rozwijanie utalentowanych pracowników. Chiński rząd podjął w 2006 roku inicjatywę 1000-100-10, która ma na celu przyspieszyć rozwój świadczonych w Chinach usług outsourcingu IT (ITO) i procesów biznesowych (BPO). W ramach tego projektu 22 miasta zostały wyznaczone jako lokalizacje świadczenia usług outsourcingowych i produkcji oprogramowania.

Chiński rząd inwestuje w promowanie tzw. triple play (internet, telefon i telewizja) i cloud computingu, zwłaszcza w Szanghaju i Pekinie. IDC spodziewa się, że to zapewni Chinom przewagę konkurencyjną do 2014 r. m.in. dzięki efektowi skali.

Indie natomiast mają tysiące wyszkolonych specjalistów i mogą konkurować dzięki potencjałowi siły roboczej. Władze tego kraju zdają sobie sprawę z istotności edukacji w procesie budowania silnej gospodarki i inwestują w szkoły technologiczne, których absolwenci będą posiadali umiejętności poszukiwane na rynku.

"Inwestycje w infrastrukturę, zwłaszcza w kluczowe technologie, będą przyciągały bezpośrednie inwestycje zagraniczne, które z kolei będą przyciągały zagraniczne talenty. Profesjonaliści mogą szkolić lokalnych pracowników i Chiny będą miały doświadczonych zdolnych pracowników w ciągu najbliższych 5-7 lat, co zapewni im dominującą pozycję na mapie światowego rynku dostawców usług" - napisano w raporcie.

Z raportu wynika także, że rośnie popyt na tzw. rozwiązania "mixed shore", w których usługi dostarczane są z więcej niż jednej lokalizacji. Biznes koncentruje się na dywersyfikacji ryzyka i pejzaż globalnych dostawców usług będzie zmierzał w kierunku "Offshore 3.0" - mieszanki rozwiązań offshoringowych, platform, najlepszych praktyk, dywersyfikacji ryzyka i nowych technologii, takich jak cloud computing.