Azjatyckie samozadowolenie

Podczas dobrej koniunktury gospodarczej azjatyckie rządy, prawodawcy i firmy przestały zwracać uwagę na zagadnienia związane z corporate governance - wynika z badania CLSA i Asian Corporate Governance Association.

Samozadowolenie sprawiło, że systemy finansowe wielu krajów tego regionu stały się nieodporne na potencjalne załamania na póki co dobrze funkcjonującym rynku giełdowym.

Wiele firm uważa, że nie dotyczy ich problem zmian klimatu, często wychodzą z założenia, że powinni się tym martwić jedynie wielcy truciciele środowiska.

Autorzy raportu stwierdzili, że presja związana z reformą corporate governance została znacząco osłabiona w całym regionie i wiele rządów, prawodawców i graczy rynkowych zapomniało o tym zagadnieniu.

Poza tym wielu prawodawców popadło w samozadowolenie dzięki osiągnięciom z minionej dekady, dobrym wynikom na rynku akcji - uważają teraz, że wystarczy dopracować zasady i poprawić implementację najlepszych praktyk.

W raporcie przeanalizowano 582 firmy z 11 azjatyckich krajów i sprawdzono jakość zarządzania na podstawie dyscypliny, transparentności, niezależności, odpowiedzialności, uczciwości i poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne. Średni współczynnik określający jakość corporate governance dla firm azjatyckich (bez Japonii) wzrósł zaledwie o 1,2 punktu, jest to postęp znacznie mniejszy niż w ubiegłych latach. Firmy nie zdają sobie również sprawy ze swojego wpływu na zmiany globalnego klimatu.


Zobacz również